We wszystkich jednostkach kujawsko-pomorskiej policji: 4 komendach miejskich, 15 komendach powiatowych oraz w oddziale prewencji trwać będą w tym roku nabory do służby. Podobne rekrutacje trwają w całym kraju. Komendant główny policji ustalił minimalną liczbę osób przyjętych do służby w tym roku na 10 557. Gdyby tak się stało, praktycznie zniknąłby problem wakatów, który ponad stutysięczną formację nęka od lat. Kłopot tylko w tym, że nie wiadomo, ile w rzeczywistości osób zdecyduje się na pracę w niebieskim mundurze.
Pod sam koniec ubiegłego już roku, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinspektor Piotr Leciejewski ogłosił rozpoczęcie trzech rekrutacji:
- dla osób ubiegających się o przyjęcie przed upływem 3 lat od dnia zwolnienia ze służby, jeśli podczas jej pełnienia uzyskały podstawowe kwalifikacje zawodowe,
- dla kandydatów do służby w policji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego,
- dla kandydatów do służby w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym.
We wszystkich tych rekrutacjach planowane terminy przyjęć do służby to 4 marca, 24 kwietnia, 8 lipca, 9 września, 30 października oraz 30 grudnia.
- Te daty wyznaczane są w celu uporządkowania naboru, natomiast w praktyce rekrutacja do policji trwa przez cały rok – podkreśla w rozmowie z kujawy-pomorze.info mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Ilu potrzeba mundurowych w naszym województwie? Kujawsko-pomorski garnizon policji to 5232 etaty. Jak informuje mł. insp. Monika Chlebicz, obecny poziom wakatów wynosi ok. 6 proc., co oznacza, że brakuje ok. 313 ludzi. Najwięcej wolnych miejsc jest w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy - a to z kolei potwierdza zauważalną w całym kraju prostą prawidłowość, że im większa jednostka policji, tym większy problem z obsadzeniem stanowisk.
Kto może założyć mundur?
Droga do pracy w policji nie jest prosta. Zgodnie z ustawą o Policji, funkcjonariuszem lub funkcjonariuszką może być osoba:
- z polskim obywatelstwem,
- o nieposzlakowanej opinii, która nie był skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystająca z pełni praw publicznych,
- posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której jest gotów się podporządkować,
- dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
- posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej
O przyjęciu do służby w podstawowym postępowaniu kwalifikacyjnym decyduje liczba punktów – łącznie można ich zdobyć 160: do 40 pkt teście wiedzy, do 60 pkt w teście sprawności fizycznej i do 60 pkt za rozmowę kwalifikacyjną.
Są oczywiście dodatkowe punkty za kwalifikacje czy umiejętności szczególnie przydatne w policji. I tak na przykład zdobyć można:
- 10 pkt. za wykształcenie wyższe po studiach informatycznych obejmujących takie zagadnienia, jak m.in.: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, bazy danych, teleinformatyka, analiza ruchu sieciowego,
- 8 pkt za tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny,
- 7 pkt za wykształcenie średnie w szkole, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania policji (np. w tzw. klasach policyjnych),
- 6 pkt. za tytuł ratownika, ratownika medycznego albo pielęgniarki,
- 5 pkt za uprawnienia ratownika wodnego lub górskiego,
- 5 pkt. za uprawnienia instruktora sportów walki, strzelectwa, nurkowania, sportów motorowodnych.
Szczegółowych informacji szukać można na stronach www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl, www.policja.pl oraz jednostkach policji.
Etaty są, chętnych za mało
W lipcu zeszłego roku na 107 109 etatów w całej polskiej policji, obsadzonych było 94 169, skala wakatów sięgała więc 12 proc. Problem z zatrudnieniem wynika nie tylko z tego, że praca policji – sądząc po umiarkowanym zainteresowaniu rekrutacjami – nie należy do najbardziej atrakcyjnych na rynku pracy, ale też z powodu rosnącej fali odejść z policji. Tylko do lipca 2023 roku z formacji odeszło ponad 8 tys. funkcjonariuszy, podczas gdy w całym roku 2022 odejść tych było 4,7 tys., a w 2021 – 2,9 tys. (wszystkie dane za branżowy portal infoSecurity24.pl). Krótko rzecz ujmując: za dużo odchodzi starych policjantów a za mało przychodzi młodych, żeby stan zatrudnienia się bilansował.
Odejścia ze służby to zjawisko ogólnokrajowe, nie omijające także kujawsko-pomorskich jednostek policji. Jak sprawdziliśmy, w bilansie finansowym Komendy Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy za rok 2022, wypłaty odpraw oraz odpraw emerytalnych i rentowych wyniosły razem 6,3 mln złotych, a to ponad 11 procent kwoty na wszystkie świadczenia wypłacone funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym (55,74 mln zł).
Przypomnijmy, że funkcjonariusze zatrudnieni w policji przed 1 stycznia 2013 roku nabywają prawo do emerytury już po 15 latach służby. Natomiast tych, którzy zatrudnili się później, obowiązywać będą nowe zasady dotyczące emerytur policyjnych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku. Według nich, prawo do emerytury przysługiwać będzie po 25 latach służby.
Ile się zarabia w policji?
Wysokość zarobków zależy do szeregu czynników, między innymi: stażu pracy, stopnia służbowego, stanowiska pracy. Według oficjalnych danych policji, od marca 2023 roku:
- średnie uposażenie (brutto) wynosiło: 6 893,48 zł
- minimalne uposażenie kursanta (brutto): 4223,00 zł