Kierowcy zdejmują nogę z gazu! Wszystko przez wyższe mandaty

Puls Dnia
Region Raport
Fotoradar
Tomasz Wersocki

Fotoradary to prawdziwa zmora kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Niektóre spośród nich rzeczywiście trudno jest wypatrzeć zza kółka kierownicy – a to sprawia, że część z łamiących przepisy kierowców musi się liczyć z problemami finansowymi, zważywszy na obecną wysokość mandatów. Oto najnowsze statystyki, udostępnione przez Inspekcję Ruchu Drogowego w województwie kujawsko-pomorskim. 

Jeśli chodzi o liczbę "elektronicznych pułapek", to dane, dotyczące liczby fotoradarów w regionie, nie są wysokie - jednak liczba mandatów, wystawionych za pomocą tych urządzeń, potrafi zaskoczyć. W kujawsko-pomorskim dostępnych i śledzących ruch na ulicach miast jest 17 fotoradarów oraz trzy urządzenia do kontroli wjazdu pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wszystkie urządzenia działają w systemie CANARD.

Mieszkańcy Bydgoszczy, Grudziądza, Włocławka oraz Inowrocławia nie mają powodów do obaw - w tych miejscach nie ma fotoradarów...na razie. Natomiast w Toruniu trzeba uważać w czterech miejscach, w których napotkamy na urządzenia rejestrujące.

Niebezpieczna Gołębia

Najbardziej zdradziecki fotoradar jest ukryty tuż przed ulicą Gołebią przy Lubickiej 37. Kolejne dwa znajdują się na ul. Grudziądzkiej 151 i 95. Dodatkowo przy Szosie Lubickiej pomiędzy przystankiem autobusowym na ul. Rydygiera, a zjazdem w ul. Łyskowskiego ustawiona jest czwarta elektroniczna pułapka na piratów drogowych. 

Według statystyk, udostępnionych portalowi Kujawy Pomorze.info, przez Biuro Informacji i Promocji Wydziału Komunikacji, działające przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, najwięcej kar na piratów drogowych nałożono w tym roku (od stycznia do czerwca) właśnie przy ul. Lubickiej. Przez pół roku piraci drogowi otrzymali tu 922 mandaty (w analogicznym okresie w 2022 r. - 1 214 grzywien). Tuż zanim uplasował się fotoradar na ul. Grudziądzkiej 95 - 917 mandatów (1 494 mandatów - I połowa 2022 r.). Daleko w tyle pozostają kolejne dwa z urządzeń rejestrujących - przy Szosie Lubickiej i Grudziądzkiej. Na kierowców w tym roku nałożono dzięki nim: 156 mandatów (135 - do połowy 2022 r.) oraz 105 (1 684 - analogiczny okres ) za przekraczanie prędkości. 

O połowę mniej naruszeń przepisów

- Jednym z czynników, który ma wpływ na zmianę zachowania kierowców, a co za tym idzie „zdjęcie nogi z gazu”, jest zaostrzenie przepisów – podniesienie wysokości grzywien oraz liczby punktów karnych - podkreśla Monika Nizniak z Biura Informacji i Promocji Wydziału Komunikacji, Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Generalnie urządzenia rejestrujące prędkość na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odnotowały w okresie od 1 stycznia do 25 czerwca br. – 8 021 naruszeń. W analogicznym okresie ubiegłego roku złamano przepisy - 16 072 tys. razy.

Przypomnijmy, że osoba ukarana mandatem może go nie przyjąć. W takiej sytuacji policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sądu. Ostatecznie to wymiar sprawiedliwości zdecyduje po przeprowadzeniu postępowania, czy kierowcę należy ukarać.

- Niechlubnym rekordzistą zarejestrowanym przez fotoradar z Torunia, jest kierujący pojazdem, który w styczniu na ul. Grudziądzkiej 95 przekroczył prędkość o 43 kilometry (93/50). Kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości tysiąca złotych oraz jedenastoma punktami karnymi - dodaje Monika Nizniak.

Natomiast w skali województwa w styczniu br. kierowca przekroczył prędkość o 79 kilometrów (129/50) i tym samym otrzymał najwyższą możliwą w postępowaniu mandatowym grzywnę w wysokości 2 500 zł oraz 15 pkt. karnych.

Przypomnijmy, że koszty działania jednego fotoradaru wynoszą około 4 tys. zł w skali roku. Są to m.in. opłaty za prąd, łączność internetową oraz coroczna legalizacja.


Oto Pozostałe lokalizacje fotoradarów w województwie kujawsko-pomorskim:

  • Trzeciewnica (pow. nakielski): ul. Powstańców Wielkopolskich 32,
     
  • Żnin: ul. Szpitalna 52,
     
  • Gniewkowo: ul. Inowrocławska (przy osiedlu 700-lecia)
     
  • Solec Kujawski: południe miasteczka, ul. Leśna skrzyżowanie z DK 10, Powiat włocławski, fotoradar stoi między miejscowością Wistka Królewska i Modzerowo przy ul. Wiślanej,
     
  • Skępe: DK 10 (ul. Warszawska), za parkingiem zajazdu "U Dąbka" jadąc od wschodu w kierunku Torunia
     
  • Bzowo (pow. świecki): DW 91, przed osiedlem Na Szosie,
     
  • Górna Grupa (pow. świecki): ul. Świecka na wysokości ul. Klasztornej i Ogrodowej,
     
  •  Świerkocin pod Grudziądzem: ul. Kokosowa przy zakręcie na ulicę Porzeczkową Grubno (pow. chełmiński): DW 91, fotoradar stoi przed skrzyżowaniem z Obwodnicą Chełmna, przed Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego,
     
  • Grębocin pod Toruniem: fotoradar stoi przy skrzyżowaniu ul. Lubickiej i Kowalewskiej Kowal (pow. włocławski): fotoradar stoi przy dużym skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z DW 91 Nakło nad Notecią: skrzyżowanie Obwodnicy z ul. Mrotecką obok restauracji Mc Donald's.