Jaki jest nowy, długo oczekiwany Inkubator Przedsiębiorczości w Grudziądzu? Sprawdziliśmy podczas Dni Otwartych. GALERIA ZDJĘĆ

Puls Dnia
Biznes Region
inkubator grudziadz
Fot. Mariusz Załuski

Niewiele takich miejskich inkubatorów może się pochwalić podobną lokalizacją w samym sercu śródmieścia. W okolicy można też bez większego problemu zaparkować. Sprawdziliśmy, podczas Dni Otwartych w grudziądzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości, jak wygląda ta długo oczekiwana w Grudziądzu inwestycja.

Długo oczekiwana, bo obiekt zaczęto wznosić w 2021 roku, ale przez zawirowania związane z pandemię, a później drastycznym wzrostem kosztów w budowlance, termin oddania obiektu do użytku mocno się opóźnił. Ostatecznie nowoczesny biurowiec za 29 milionów złotych  (13,5 miliona złotych pochodziło ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w ramach dofinansowania unijnego) oddano do dyspozycji przedsiębiorców w październiku. Na biznes (jak powiedziała nam prezes prowadzącego Inkubator Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Agnieszka Czyżewska, grupa docelowa najemców to przede wszystkim start-upy) – czeka 36 propozycji lokalowych. To znaczy czekało, bo sporo już wynajęto. W czwartek w Inkubatorze zorganizowano Dni Otwarte.

W bieli i zieleni

- To jest znakomite miejsce do prowadzenia działalności. Już w tej chwili  duża część Inkubatora, na poziomie 40 - 50 procent, ma już swych użytkowników, na pewno będą  kolejni. Sa to głównie firmy grudziądzkie, ale nie tylko, także firmy, które lokują się w naszym mieście - mówił podczas czwartkowego spotkania Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.   

Nowy Inkubator Przedsiębiorczości w Grudziądzu to okazały, nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek przy rogu 23 Stycznia i Toruńskiej. Jego wnętrza to 36 w pełni wyposażonych pomieszczeń, o standardowej powierzchni 40 mkw., gotowych do prowadzenia działalności biurowej. Lokale są jasne, estetyczne utrzymane w tonacji bieli i zieleni.    

Prezentacje i oferty

Zainteresowanie podczas Dni Otwartych było zaskakująco duże, w Inkubatorze zjawiło się sporo przedstawicieli lokalnego biznesu. Wynajem proponowany jest po cenach rynkowych, ale porównując ceny z ofertą rynku nieruchomości – ze względu na jakość nowego obiektu – na pewno atrakcyjnych. Prezentację samego budynku połączono zaś z prezentacjami instytucji miejskich czy wojewódzkich – oferujących np. wsparcie np. w formie poręczeń. Specjaliści odpowiadali na pytania dotyczące pozyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz ulg i zwolnień dla młodych przedsiębiorców.

Bogatą ofertę przygotował m.in. Grudziądzki Holding Komunalny, oferujący małym, startującym dopiero firmom usługi w zakresie prowadzenia księgowości, obsługi kadr i wsparcia administracyjnego

  • Niebawem opublikujemy obszerny wywiad z prezes GPP Agnieszką Czyżewską, również dotyczący sytuacji MŚP w Grudziądzu.