Jaka nazwa dla toruńskiej karty miejskiej? Swoją propozycję może oddać każdy mieszkaniec Torunia

Puls Dnia
Styl Życia
Tramwaj w Toruniu

Tylko do 1 lipca można nadsyłać własne pomysły na nazwę toruńskiej karty miejskiej. Plebiscyt, organizowany przez Urząd Miasta w Toruniu, rozstrzygnięty zostanie 10 lipca, kiedy to sami mieszkańcy w głosowaniu internetowym, wskażą ostateczną nazwę dla TKM.

 

W ostatnich latach karty miejskie wyemitowały m.in. Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław i Gdańsk. W Warszawie, Gdańsku czy Bydgoszczy pełnią one jedynie funkcję biletu komunikacji miejskiej. Wyróżnia się na tle Polski Kraków, gdzie można skorzystać ze zniżek w kawiarniach, instytucjach kultury, punktach usługowych czy nawet porad prawnych. Tym samym Toruń był jednym z niewielu miast w Polsce, w którym stworzenie od podstaw karty miejskiej zajęło ponad 15 lat. Ostatecznie jednak w marcu br. ówczesne władze miasta podpisały umowę z firmą Mera Systemy. Wdrożenie systemu według zapewnień ma zająć kilka miesięcy. 

 

Jaka nazwa dla karty?

24 czerwca poprzez elektroniczne zgłoszenia pod adresem mailowym kartamiejska@um.torun.pl można nadsyłać swoje propozycje odnośnie nazwy toruńskiej karty miejskiej. Czasu nie ma już zbyt dużo, ponieważ system będzie przyjmować pomysły jedynie do 1 lipca. Następnie pięcioosobowa komisja wyłoni trzy z nich, na które będzie można oddać swój głos w dniach 3-10 lipca. 

"Uczestnikami konkursu mogą być osoby pełnoletnie, które najpóźniej w dniu ogłoszenia konkursu ukończą 18. rok życia lub osoby, które ukończyły 13. rok życia - za zgodą opiekuna prawnego, wyrażoną na piśmie, zamieszkałe na terenie miasta Toruń lub gmin, z którymi zawarte jest porozumienie dotyczące powierzenia Gminie Miasta Toruń części zadań tych gmin z zakresu organizacji publicznego transportu zbiorowego: Lubicz, Obrowo i Zławieś Wielka" - informuje toruński magistrat.

Wypełniony formularz należy przesłać na wyżej wskazany adres. Powinien on zawierać następujące dokumenty:

  • akceptację regulaminu konkursu,
     
  • potwierdzenie przeniesienia na Gminę Miasta Toruń autorskich praw majątkowych w przypadku wyboru przesłanej propozycji nazwy toruńskiej karty miejskiej,
     
  • potwierdzenie zamieszkania na terenie Torunia lub gminy wymienionej wyżej,
     
  • wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 

Profity związane z kartą miejską

Toruńska Karta Miejska będzie systemem koncentrycznym. Oznacza to, że dane użytkownika i jego uprawnienia będą zapisywane na indywidualnym profilu (koncie) w systemie centralnym.

 

Nośnikami karty miejskiej (identyfikatorami użytkownika) będą:

  •    e-karta (aplikacja mobilna);
     
  •    fizyczna plastikowa karta bezstykowa NFC w standardzie MIFARE;
     
  •    urządzenia obsługujące komunikację w standardzie NFC (np. smartfon, zegarek);
     
  •    karty płatnicze w standardzie EMV (Europay, MasterCard, Visa).

 

Nowy system będzie otwarty, co pozwoli na jego jego dalszą rozbudowę z innymi systemami i aplikacjami tj. te oferujące sprzedaż biletów. Osoby posiadające kartę miejską będą mogli w ramach jednego konta korzystać z komunikacji miejskiej (z uwzględnieniem parkingów P&R) oraz z oferty miejskich jednostek (np. basenów, kortów tenisowych, lodowiska, muzeów, wystaw, teatrów, występów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, oferty Dworu Artusa czy Młyna Wiedzy). 

Planuje się udostępnienie systemu również dla podmiotów komercyjnych, np. hoteli, restauracji itp. Jednym z elementów systemu karty miejskiej będzie wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w elektroniczne kasowniki, a jednostek miejskich w elektroniczne terminale do obsługi karty.

CZYTAJ WIĘCEJ: