Inowrocławianie ogrzeją swoje domy ciepłem odpadowym generowanym w procesie produkcji sody. Zakład Energetyki Cieplnej podpisał porozumienie o współpracy z QEMETICA Soda Polska dotyczące dostarczania ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Obniży to koszty i przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
Inowrocławski Zakład Energetyki Cieplnej podpisał 3 marca 2025 porozumienie o współpracy z QEMETICA Soda Polska w zakresie dostarczania ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pozwoli to na efektywne wykorzystanie tzw. ciepła odpadowego, które powstaje w procesie produkcji sody. Pozwoli to obniżenie kosztów produkcji energii cieplnej, obniżenie rachunków za ogrzewanie dla mieszkańców i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla poprzez ograniczenie korzystania z paliw kopalnych. Pomoże to w uzyskaniu statusu efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego miasta.
- Kieruję się zasadą, że miasto powinno dynamicznie współpracować z lokalnym biznesem, aby tworzyć rozwiązania korzystne dla mieszkańców – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia Arkadiusz Fajok. - Wykorzystanie ciepła odpadowego z przemysłu sodowego to ekologiczny, tańszy i bardziej efektywny sposób ogrzewania domów, który przyniesie długofalowe korzyści dla Inowrocławia.
Zakład Energetyki Cieplnej pozyska także dodatkowe źródło dochodów ze sprzedaży energii elektrycznej do sieci Qemetica. Z kolei firma ta uzyska dodatkowe wpływy ze sprzedaży energii, która do tej pory nie była zagospodarowana, co wpłynie także pozytywnie na koszty produkcji sody.
- To przełomowe rozwiązanie, które pozwoli zmniejszyć wykorzystanie węgla i obniżyć emisję CO₂, co ma kluczowe znaczenie dla Inowrocławia jako miasta uzdrowiskowego - mówi Ireneusz Stachowiak, Prezes ZEC. - W przyszłości co najmniej 30 procent ciepła dostarczanego do mieszkańców będzie pochodziło z zakładów sodowych, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie i bardziej ekologiczne miasto.
Jak informuje Urząd Miasta Inowrocławia, zgodnie z przyjętym harmonogramem uzgodnienia biznesowe zakończą się w tym roku, a realizacja inwestycji potrwa około 18 miesięcy od momentu podjęcia decyzji inwestycyjnej. Instalacja odzysku ciepła kosztować ma około 30 milionów złotych, a koszt ten poniesie Qemetica Soda Polska.
Dzięki współpracy Qemetica Soda Polska i ZEC Inowrocław zyska nowoczesny, niskoemisyjny i bardziej efektywny system ciepłowniczy, co obniży koszty dla mieszkańców i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Pomoże to w uzyskaniu statusu efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego miasta.