- Państwo, jako radni gminy czy powiatu, macie kluczową role w decydowaniu o rozwoju swojej społeczności. Bardzo się cieszę, że jako nominowani do tego Korpusu, możecie także funkcjonować w gronie najważniejszych osób w województwie. Państwa głos jest bardzo ważny - mówiła Magdalena Burdziej, dyrektorka Departamentu Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu na dzisiejszej (20 maja) uroczystości wręczenia nominacji do kujawsko-pomorskiego Europejskiego Korpusu Radnych (EKR).
Nowa, druga już kadencja EKR zainaugurowana została jeszcze w lutym tego roku. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim nominacje wręczone zostały dwudziestu czterem samorządowcom – radnym rad gmin, miast i powiatów, którzy nie mieli możliwości odebrać ich wcześniej.
Przypomnijmy, że kujawsko-pomorski EKR jest inicjatywą pionierską w skali kraju, ale podobne struktury funkcjonują z powodzeniem w niektórych z unijnych krajów. Korpus tworzą samorządowcy reprezentujący 144 gminy i 19 powiatów województwa. Poszczególne samorządy same typują swych reprezentantów.
Jakie ma zadania? Korpus ma między innymi propagować wiedzę o funduszach i programach finansujących lokalny rozwój, ułatwiać wymianę doświadczeń dotyczących kontaktów międzynarodowych. - Z półtorarocznego doświadczenie pierwszej kadencji wiemy, że członkowie EKR są niezwykle aktywni, biorą udział w wyjazdach, interesują się nawiązywaniem kontaktów z innymi regionami, uczestniczą w zajęciach i szkoleniach, które dla nich organizujemy. W zeszłym roku była na nich praktycznie stuprocentowa frekwencja, jest to więc grono chłonne wiedzy, ciekawe i myślę, że będzie to także okazja do budowania dobrych relacji wewnątrz naszego regionu – oceniał marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas inauguracji drugiej kadencji EKR.
EKR pozwala nie tylko zdobywać doświadczenia międzynarodowe, choćby z zakresu funkcjonowania unijnych organów i urzędów, ale to także dobra okazja do wymiany doświadczeń na poziomie całkiem lokalnym, między samorządowcami z całego naszego województwa. - Liczymy, że nasze spotkania będą okazją, do wymiany opinii. Państwo także dla siebie możecie być inspiracją i szansą na znalezienie dobrych praktyk w rozwiązywaniu różnego typu problemów – podkreślała Magdalena Burdziej.
Na ten aspekt zwróciła uwagę również Elżbieta Piniewska, przewodnicząca kujawsko-pomorskiego sejmiku, która także gościła na wtorkowej uroczystości. – Ważne są rozmowy kuluarowe, to, że będziecie państwo mogli wzajemnie sobie pomagać, bo będziecie stanowili wspólnotę. Urząd Marszałkowski i Sejmik Województwa stoją otworem również dla państwa. A nasza rola, jako samorządowców, jak zawsze polega na tym, żeby nie tylko słuchać, ale także usłyszeć.
Wtorkowej spotkanie nie ograniczało się jedynie do uroczystego wręczenia nominacji. Po tej oficjalnej części, dla nowych członków EKR przygotowany został pakiet szkoleniowy dotyczący m.in. funduszy europejskich, lokalnych grup działania, zasad mapowania lokalnych potrzeb.
Nominacje do Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów Województwa Kujawko-Pomorskiego odebrali:
- Wojciech Adamiak, powiat Golub-Dobrzyń
- Wacław Andrzejewski, gmina Zakrzewo
- Tomasz Cybulski, gmina Osięciny
- Jarosław Grabowski, gmina Łubianka
- Kamila Jabłońska, gmina Sośno
- Zbigniew Klimczak, gmina Białe Błota
- Monika Kryniecka, gmina Książki
- Ilona Linczowska, gmina Stolno
- Jakub Lisowski, gmina Gruta
- Tomasz Łuczak, gmina Chodecz
- Agnieszka Mochalska, miasto Inowrocław
- Jerzy Ochała, gmina Gostycyn
- Tomasz Skotnicki, gmina Koronowo
- Kacper Sosnowski, gmina Sępólno Krajeńskie
- Grażyna Styczeń, gmina Świecie
- Tomasz Śmigielski, miasto Aleksandrów Kujawski
- Szymon Wiśniewski, miasto Golub-Dobrzyń
- Michał Ziółkowski, gmina Cekcyn
- Michał Orłowski, gmina Koneck
- Kamil Radzki, gmina Ryńsk
- Marcin Ziemecki, miasto Nieszawa
- Józef Gutowski, gmina Dębowa Łąka
- Mariusz Jakubowski, gmina Zbiczno
- Bartłomiej Wardowski, gmina Brzozie