Europejski Korpus Radnych rozpoczyna nową kadencję

Puls Dnia
Biznes Ludzie
t
Fot. Mikołaj Kuras dla K-PUM

- Mamy nową kadencję i nową edycję Europejskiego Korpusu Radnych. Powołaliśmy EKR po to, by promować idee Unii Europejskiej w środowisku samorządowców. Cieszę się, że właściwie wszystkie samorządy wskazały swych przedstawicieli. Każdy z nich pracując w swoim środowisku promuje nie tylko ideę europejską, ale też możliwości pozyskiwania funduszy unijnych – mówił marszałek Piotr Całbecki tuż przed zorganizowaną dziś (wtorek, 11 lutego) w toruńskim Pałacu Dąmbskich uroczystością wręczenie nominacji członkom EKR nowej kadencji.

Głos rad

Kujawsko-pomorski EKR  -  a warto dodać, że to inicjatywa pionierska w skali  kraju - tworzą przedstawiciele 144 gmin i 19 powiatów województwa. Pierwsza kadencja trwała od lipca 2023 do kwietnia zeszłego roku. Korpus ma służyć m.in. propagowaniu wiedzy o funduszach i programach  finansujących lokalny rozwój, wymianie doświadczeń między samorządami, także tych doświadczeń związanych z kontaktami międzynarodowymi. Korpus jest także sposobem integracji samorządów tworzących wojewódzka wspólnotę.  
-  Z półtorarocznego doświadczenie pierwszej kadencji wiemy, że członkowie EKR są niezwykle aktywni,  biorą udział w wyjazdach, interesują nawiązywaniem kontaktów z innymi regionami, uczestniczą w zajęciach i szkoleniach, które dla nich organizujemy. W zeszłym roku była na nich praktycznie stuprocentowa frekwencja, więc jest to grono jest chłonne wiedzy, ciekawe i myślę, że będzie to także okazja do budowania dobrych relacji wewnątrz naszego regionu – ocenia marszałek województwa.   

MSZ wspiera  
We wtorkowym spotkaniu uczestniczyła także Anna Radwan -Röhrenschef, wiceminister spraw zagranicznych, odpowiedzialna w MSZ m.in. za kwestie dialogu społecznego. - To  jest bardzo ważna inicjatywa z punktu widzenia edukacji europejskiej, zaangażowania obywatelskiego i politycznego. Ważne  jest także to, że to inicjatywa marszałka, to nie jest jakiś narzucony z góry format. Zawsze takie inicjatywy nas cieszą i tutaj chapeau bas wobec marszałka Całbeckiego – mówi przedstawicielka MSZ. - Będziemy wspierać działalność korpusu, który dziś zostanie powołany, będzie też wspierać samorządy we współpracy międzynarodowej. Zależy nam na tym, żeby aktywności w zakresie polityki rolnej, infrastrukturalnej, czy współpracy Ukrainą, dzięki tego typu inicjatywom miały możliwości realizowania.   

Korzyść dwustronna     
Dzięki spotkaniom, szkoleniom czy wyjazdom członkowie EKR, a za ich pośrednictwem samorządowcy całego regionu będą mogli lepiej poznać mechanizmy działania struktur UE, dowiedzieć się więcej o funduszach czy programach wsparcia dla społeczności  lokalnych. 

Ale korzyść jest dwustronna, bo także z punktu widzenia Brukseli, taki autentyczny i bezpośredni głos lokalnych społeczności ma znaczenie. - Jestem członkiem Komitetu Regionów, chociażby z tego powodu będę mógł przenieść sugestie i propozycje wnoszone przez członków  EKR. Sądzę także, że siła przebicia z naszymi argumentami, jeśli będą one wspierane także przez przedstawicieli środowisk lokalnych, będzie większa. Będziemy dzięki temu bardziej skuteczni – dodaje marszałek Całbecki.  

 

- Musimy być blisko ludzi i znamy ich problemy. Ta platforma współpracy stworzy warunki do dzielenia się tym doświadczeniem – mówi Maja Masłowska, radna rady powiatu aleksandrowskiego, nowo-powołana członkini EKR.

Radę gminy Kruszwica reprezentuje w EKR radny Maciej Wasielewski.  - Mam nadzieje  że nie  będzie to organ powołany tylko do tego, żeby był. Liczę na to, że będziemy się spotykali, rozmawiali, mam nadzieje że wpłynie to na wiedzę radnych, bo nie zawsze jest ona wystarczająca. Może uda się też nawiązać bliższą współpracę między naszymi gminami i powiatami - dodaje radny. 

Wręczenie nominacji członkom Europejskiego Korpusu Radnych połączone było z Forum Dyplomacji Samorządowej.