Dziś Dzień Sołtysa. Swe święto ma całkiem spora armia ponad 40 tysięcy polskich sołtysek i sołtysów – ludzi, którzy oprócz swych zwykłych zajęć znajdują chęć, czas i energię, by służyć swym lokalnym społecznościom. Nie przypadkiem właśnie tego dnia na swym pierwszym merytorycznym spotkaniu zebrała się powołana niedawno do życia Kujawsko-Pomorska Rada Sołtysów.
Wojewódzką radę sołtysów tworzy 120 osób rekomendowanych do niej przez wójtów kujawsko-pomorskich gmin. Szerzej o jej powołaniu pisaliśmy tutaj. W grudniu zeszłego roku jej członkowie spotkali się w toruńskim Pałacu Dąmbskich, by odebrać nominacje do rady. Dziś (11 marca) spotkali się w tym samym miejscu. Zgodnie z programem spotkania, o roli w systemie demokracji lokalnej i wzmacnianiu lokalnej aktywności mówić mieli przewodnicząca Rady Sołtysów Dorota Dembińska, sołtyska z Mniszka w powiecie świeckim oraz wiceprzewodniczący K-PRS i sołtys z Brzeźna w powiecie lipnowskim, Stanisław Jagielski.
Jak informuje biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, w porządku obrad znalazły się także wystąpienia dotyczące sołeckich dobrych praktyk oraz pierwsze podejście do oceny wyzwań i sformułowania postulatów środowiska.
Rada ma poważne zadania do spełnienia. Powstała między innymi po to, by wspierać marszałka województwa w prowadzeniu polityki rozwojowej na obszarach wiejskich. – To niezwykle istotne, że sołtysi zaangażowali się w realizację polityki rozwojowej na poziomie lokalnym, w budowanie lokalnych strategii rozwojowych i programy realizowane przez lokalne grupy działania. Zbierająca się dziś na swym pierwszym merytorycznym posiedzeniu regionalna Rada Sołtysów reprezentuje interesy wszystkich sołectw województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki (cytat za biuro prasowe K-PUM).
Kujawsko-pomorscy sołtysi spotykają się nie tylko na obradach. W poniedziałek, w CKK Jordanki uczestniczyli w zorganizowanym przez samorząd województwa specjalnym, dedykowanym im koncercie największych hitów muzyki filmowej wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Miłosza Korpola.
Według GUS, w ponad 2 tysiącach polskich gmin istnieje ponad 40 tysięcy sołectw. Formalnie sołectwa są jednostkami pomocniczymi samorządu gminy. Władzę uchwałodawczą pełni zebranie wiejskie, egzekutywa należy do wybieranych w wyborach bezpośrednich sołtysach – lub sołtyskach, bo pań na tych stanowiskach jest bardzo dużo.
Dzisiejszy sołtys nie ma nic wspólnego z pokutującymi jeszcze czasami wśród "mieszczuchów" stereotypowymi wyobrażeniami – to coraz częściej po prostu lider społecznej aktywności, zaangażowany w aktywizowanie swego środowiska, dobrze orientujący się w różnego typu programach czy źródłach finasowania działań na najniższym z lokalnych poziomów i potrafiący z nich skutecznie korzystać, osoba z pomysłami na to, co robić by na obszarach wiejskich żyło się wygodniej, bardziej zdrowo i ekologicznie.