Co łączy kanadyjskie Ontario z Włocławkiem? Atomowe plany. Ważny krok w rozwoju technologii SMR

Puls Dnia
Biznes Region
t.
Fot. Ontario Power Generation

Władze kanadyjskiej prowincji Ontario podjęły kilka dni temu (8 maja) ostateczną decyzję inwestycyjną, tzw. FID, dającą zielone światło dla budowy pierwszego na świecie małego reaktora atomowego BWRX-300. Według planów, zostanie on uruchomiony do roku 2030 i będzie generował moc 300 MW, zaopatrując w energię ok. 300 tys. gospodarstw domowych. Dobrze, ale co to ma wspólnego z Polską? A ma i to całkiem sporo.       

Do Kanady jest daleko, ale uruchomienie pierwszej w Ameryce Północnej „małej” elektrowni typu SMR ma także znaczenie dla polskiej energetyki, bo dokładnie ta sama technologia ma być wykorzystania w sieci polskich SMR-ów, jaką zbudować chce spółka OSGE – między innymi we Włocławku.  

Docelowo, na ulokowanych w Darlington, na wschód od Toronto, terenach przemysłowych - gdzie zresztą od kilkudziesięciu już lat funkcjonuje konwencjonalna, duża elektrownia atomowa - działać ma zespół czterech reaktorów BWRX-300  konstruowanych przez konsorcjum General Electric-Hitachi Nuclear Energy. Całość ma być gotowa do 2035 roku. Inwestorem jest spółka Ontario Power Generation (OPG) zarządzająca m.in. dwiema dużymi siłowniami atomowymi,  66 elektrowniami wodnymi i instalacjami generującymi energię z biomasy i fotowoltaiki. Jedynym udziałowcem OPG jest prowincja Ontario.

– Ostateczne zatwierdzenie budowy pierwszego BWRX-300 w Kanadzie to ważny sygnał dla całego sektora energetyki jądrowej na świecie, a dla nas w Polsce jest potwierdzeniem, że wybrana przez nas technologia GE Hitachi Nuclear Energy jest gotowa do wdrożenia w warunkach komercyjnych – powiedział Rafał Kasprów, prezes zarządu Orlen Synthos Green Energy (OSGE). – W realizacji naszego programu budowy floty reaktorów idziemy krok za Ontario Power Generation, czerpiąc z ich doświadczeń i wypracowanych rozwiązań. Dzięki temu możemy szybciej i efektywniej wdrożyć tę technologię i dostarczyć czystą energię polskim odbiorcom. 

- Przez 10 lat uczestniczyłem w zakończonej sukcesem budowie elektrowni jądrowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, teraz jestem przekonany, że korzystając z doświadczeń kanadyjskich, budowę w Polsce małych reaktorów jądrowych przeprowadzimy podobnie jak w ZEA: na czas i w budżecie – stwierdził Jacek Drózd, wiceprezes OSGE, który reprezentował polską spółkę podczas uroczystości na terenie budowy elektrowni z reaktorem BWRX-300 w Darlington.

O planach spółki OSGE w portalu kujawy-pomorze.info pisaliśmy  szeroko. Przypomnijmy tylko, że spośród kilku planowanych przez OSGE lokalizacji, te dotyczące Stawów Monowskich pod Oświęcimiem, Ostrołęki i Włocławka należą do najbardziej zaawansowanych. Przygotowania formalne trwają już od kilku lat. W lutym tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał dla Włocławka  i Ostrołęki postanowienie o zakresie raportu środowiskowego. Wcześniej taką decyzje OSGE otrzymała dla projektu w Stawach Monowskich. 
 

Szerzej:

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/za-atomem-duzym-pojdzie-maly-komentarz-ryszarda-warty

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/maly-atom-we-wloclawku-osge-kontynuuje-przygotowania-i-sklada-wniosek-o-przylaczenie-do

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/atomowy-region-jest-wniosek-o-decyzje-srodowiskowa-dla-malego-atomu-we-wloclawku-w-0

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/smr-bez-orlenu-wloclawek-bez-atomu-analizujemy-polityczne-zawirowania-wokol-kluczowego-dla