Władze kanadyjskiej prowincji Ontario podjęły kilka dni temu (8 maja) ostateczną decyzję inwestycyjną, tzw. FID, dającą zielone światło dla budowy pierwszego na świecie małego reaktora atomowego BWRX-300. Według planów, zostanie on uruchomiony do roku 2030 i będzie generował moc 300 MW, zaopatrując w energię ok. 300 tys. gospodarstw domowych. Dobrze, ale co to ma wspólnego z Polską? A ma i to całkiem sporo.
Do Kanady jest daleko, ale uruchomienie pierwszej w Ameryce Północnej „małej” elektrowni typu SMR ma także znaczenie dla polskiej energetyki, bo dokładnie ta sama technologia ma być wykorzystania w sieci polskich SMR-ów, jaką zbudować chce spółka OSGE – między innymi we Włocławku.
Docelowo, na ulokowanych w Darlington, na wschód od Toronto, terenach przemysłowych - gdzie zresztą od kilkudziesięciu już lat funkcjonuje konwencjonalna, duża elektrownia atomowa - działać ma zespół czterech reaktorów BWRX-300 konstruowanych przez konsorcjum General Electric-Hitachi Nuclear Energy. Całość ma być gotowa do 2035 roku. Inwestorem jest spółka Ontario Power Generation (OPG) zarządzająca m.in. dwiema dużymi siłowniami atomowymi, 66 elektrowniami wodnymi i instalacjami generującymi energię z biomasy i fotowoltaiki. Jedynym udziałowcem OPG jest prowincja Ontario.
– Ostateczne zatwierdzenie budowy pierwszego BWRX-300 w Kanadzie to ważny sygnał dla całego sektora energetyki jądrowej na świecie, a dla nas w Polsce jest potwierdzeniem, że wybrana przez nas technologia GE Hitachi Nuclear Energy jest gotowa do wdrożenia w warunkach komercyjnych – powiedział Rafał Kasprów, prezes zarządu Orlen Synthos Green Energy (OSGE). – W realizacji naszego programu budowy floty reaktorów idziemy krok za Ontario Power Generation, czerpiąc z ich doświadczeń i wypracowanych rozwiązań. Dzięki temu możemy szybciej i efektywniej wdrożyć tę technologię i dostarczyć czystą energię polskim odbiorcom.
- Przez 10 lat uczestniczyłem w zakończonej sukcesem budowie elektrowni jądrowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, teraz jestem przekonany, że korzystając z doświadczeń kanadyjskich, budowę w Polsce małych reaktorów jądrowych przeprowadzimy podobnie jak w ZEA: na czas i w budżecie – stwierdził Jacek Drózd, wiceprezes OSGE, który reprezentował polską spółkę podczas uroczystości na terenie budowy elektrowni z reaktorem BWRX-300 w Darlington.
O planach spółki OSGE w portalu kujawy-pomorze.info pisaliśmy szeroko. Przypomnijmy tylko, że spośród kilku planowanych przez OSGE lokalizacji, te dotyczące Stawów Monowskich pod Oświęcimiem, Ostrołęki i Włocławka należą do najbardziej zaawansowanych. Przygotowania formalne trwają już od kilku lat. W lutym tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał dla Włocławka i Ostrołęki postanowienie o zakresie raportu środowiskowego. Wcześniej taką decyzje OSGE otrzymała dla projektu w Stawach Monowskich.
Szerzej:
https://kujawy-pomorze.info/artykuly/za-atomem-duzym-pojdzie-maly-komentarz-ryszarda-warty