Była sobie majówka Anno Domini 2024. Oto fotorelacja z wydarzeń towarzyszących świętu 1 maja

Puls Dnia
Styl Życia
Autor
Majówka na Rynku Staromiejskim w Toruniu
Fot. Agencja Toruń

Święto Pracy 1 maja już za nami. Tego dnia w Toruniu jak i całym regionie kujawsko-pomorskim odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych i historycznych. Nie inaczej było w mieście Kopernika. Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. "Toruńskich Medievaliach" na Zamku Krzyżackim, o godz. 14 odśpiewano uroczyście na Rynku Staromiejskim "Odę do radości", a późnym popołudniem torunianie mieli niepowtarzalną okazję, by posłuchać koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica

 

Przypomnijmy, że międzynarodowe święto pracy przypadające w dniu 1 maja obchodzi się od początku XIX wieku. Wywodzi się ono z manifestacji amerykańskich robotników w Chicago w 1884 roku, którzy żądali skrócenia czasu pracy do 8 godzin dziennie. Demonstrację amerykańska policja stłumiła krwawo - było wielu rannych i kilku zabitych. To spowodowało, że 5 lat później w Paryżu odbył się Kongres Międzynarodówki II. To właśnie podczas tego wydarzenia uchwalono rezolucję wzywającą do ustanowienia międzynarodowego święta pracy, które miałoby upamiętniać walkę robotników o prawa pracownicze.

W Polsce obchodzimy Święto Pracy od 1890 r., a świętem państwowym ustanowiono je dopiero w 1950 r. Z największą pompą Święto Pracy obchodzono w czasach PRL-u. Większość osób pojawiała się na ogromny marszach w komunistycznej Polsce ze względu na bułkę z pieczoną kiełbasę, którą oferowano w ramach wydarzenia. Przypomnijmy, że ten rarytas był w tym czasie towarem deficytowym. Ostatni pochód pierwszomajowy w uroczystej PRL-owskiej oprawie odbył się w 1988 r. W Polsce 1 maja jest dniem wolnym od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

 

Czytaj także: