Bydgoska Aleja Autografów wzbogaci się o kolejne dwie tablice

Region Raport
Biznes Opinie
Aleja Autografow Bydgoszcz
Mariusz Guć via Wikipedia Commons CC BY-SA 4.0

Stanisław Lejkowski oraz Jan Wróblewski - te dwie związane z Bydgoszczą osobistości już wkrótce złożą swoje podpisy, a te znajdą się w słynnej Alei Autografów. Decyzję w tej sprawie wydała kapituła.

 

Bydgoska Aleja Autografów

Bydgoska Aleja Autografów znajduje się na ulicy Długiej, a dokładniej między ulicami Jana Kazimierza i Stefana Batorego. Na granitach umieszczone są podpisy osób zasłużonych dla miasta osób. Po raz pierwszy tablice odsłonięto w 2007 roku.

Do tej pory swoje podpisy w bydgoskiej Alei Autografów złożyło 59 osób. Wśród nich są m.in. legenda polskiego sportu Irena Szewińska, pianista Rafał Blechacz, legendarny piłkarz Zbigniew Boniek, były prezydent Lech Wałęsa, słynny bydgoski żużlowiec Tomasz Gollob, polityk Radosław Sikorski, piosenkarka Irena Santor, reżyser Jerzy Hoffmann, polityk Janusz Zemke, lekarz Marek Harat, biznesmen Jan Kulczyk, działacz opozycji Jan Rulewski, dziennikarz Tomasz Sekielski, przedsiębiorcy Marek Gotowski i bracia Abramczyk.

Tablica to też nietypowe historie. W grudniu 2008 roku płyta Zbigniewa Bońka pękła pod kołami przejeżdżającego samochodu. A w listopadzie 2013 roku gen. bryg. Zygmunt Dulęba skierował prośbę o usunięcie jego tablicy, ponieważ w procesie lustracyjnym okazało się, że był tajnym współpracownikiem Wydziału WSW 5. Dywizji Pancernej.

 

Kolejne dwie tablice

Kapituła Bydgoskiej Alei Autografów składa się z prezydenta Bydgoszczy, rektorów uczelni wyższych, przedstawiciele społecznych organów i instytucji i dyrektorzy ważnych placówek. We wtorek (3 września) zespół wybrał dwie osobowości, które w tym roku odsłonią swoje autografy.

Pierwszym laureatem jest Stanisław Lejkowski. To urodzony w 1929 roku projektant i architekt wnętrz. Jest artystą, plastykiem, malarzem, grafikiem, projektantem mebli. Pochodzi z Chełmna. W Bydgoszczy ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych, a następnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Lejkowski zaprojektował m.in. wnętrze Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, kino Bałtyk w Toruniu, wnętrze Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz klub nocny Zodiak w Bydgoszczy.

Do Bydgoskiej Alei Autografów dołączy też Jan Wróblewski. Pilot szybowcowy i samolotowy przyszedł na świat w 1940 roku. Jest dwukrotnym szybowcowym Mistrzem Świata z 1965 i 1972 roku. To także medalista Lilienthala. Wyróżnienia przyznawanego przez Międzynarodową Komisją Szybowcową, które otrzymał jako czwarty Polak.

Aby zgłoszenie było ważne, niezbędne było dołączenie też rekomendacji: organizacji pożytku publicznego, fundacji, klubu sportowego, organizacji studenckiej, izby zawodowej, koła naukowego, instytucji kultury, placówki oświatowej bądź uczelni. Jeden wnioskodawca mógł zgłosić maksymalnie trzy kandydatury.

 

Inne takie inicjatywy w regionie

Najsłynniejszą tego typu inicjatywą jest Piernikowa Aleja Gwiazd, które jest zlokalizowana pod Dworem Artusa w Toruniu. Od 2003 odsłaniane tam są „Katarzynki” znanych torunian. Ulokowano tam Małgorzata Kożuchowska, Wilfredo Leon, Tomasz Organek, Bogusław Linda, Jakub Gierszał, Marian Filar i Janina Ochojska.

Na Bulwarze im. Poli Negri w Lipnie znajduje się aleja gwiazd, gdzie swoje tablice odsłaniają goście i laureaci „Politek” przyznawanych podczas Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Swoje tablice odsłonili m.in. Daniel Olbryski i Andrzej Serweryn.

Od 2014 roku działa Ciechociński Deptak Sław. Swoje tablice odsłonili m.in. Maryla Rodowicz, Zbigniew Boniek, Robert Korzeniowski i Wojciech Fibak. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: