Harmonogram obrad XIII sesji Rady Miasta Bydgoszczy obejmował m.in. zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz rozszerzenie funkcjonowania biletu uczniowskiego i dla malucha na obszarze Gminy Szubin.
Zmiany w WPF
Dziś (22.01) bydgoscy radni przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta oraz projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Miasta na 2025 rok. Tym samym radni pochylili się nad przesunięciem środków z rezerwy do budżetu na konkretne cele.
Wśród wydatków pojawiła się: hala lekkoatletyczna służąca także strzelectwu sportowemu, nadzór archeologiczny na Wyspie Młyńskiej oraz kwota 21 tysięcy złotych na cel realizacji spotu promującego Aptekę pod Łabędziem.
- Zaistniała konieczność budowy hali lekkoatletycznej i strzelectwa sportowego. W związku rewaloryzacją wykonawca poniósł wydatki na pensje. Na ten cel potrzebnych jest 800 tysięcy złotych, z czego 700 tysięcy złotych zostanie przeznaczone w 2025 roku i 100 tysięcy w 2026 roku. Dodatkowe zapotrzebowanie finansowe przeznaczymy na nadzór archeologiczny na Wyspie Młyńskiej i wzrost wydatków związany ze strategią kultury. Wprowadzona została też autopoprawka do WPF, umożliwiająca rozstrzygnięcie postępowania w sprawie Cyberbezpiecznego Samorządu i uzupełnienie środków o ponad 600 tysięcy - mówiła dyrektor Wydziału Księgowości Urzędu Miasta w Bydgoszczy Katarzyna Jańczak.
Uwagi do wniosku zgłosił Radny Bydgoskiej Prawicy Jędrzej Gralik.
- Wnosiliśmy 29 naszych poprawek, które nie opiewają na duże kwoty. Mamy styczeń i są to poprawki na ponad 3 miliony złotych. Waloryzacja wynagrodzeń to normalne. Dlaczego to wszystko jest wrzucane do jednego worka? Mamy tu projekty od sasa do lasa. Kwiatkiem jest 4-minutowy spot za 21 tysięcy złotych reklamujący Aptekę pod Łabędziem. Pytałem fachowców i koszt to około 5 tysięcy złotych - powiedział rajca.
Do słów dyrektora odniosła się dyrektor Katarzyna Jańczak. - Środki na spot są w rezerwie na strategię rozwoju kultury i jest pomysł, żeby przeznaczyć te środki na materiał realizowany przez Muzeum Okręgowe. Budżet jest różnorodny stąd tak różne tematy.
Wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz podkreśliła, że ważna jest należyta promocja Apteki pod Łabędziem. - To nie są nowe środki. Tylko rozdysponowanie tego co było już zabezpieczone. To pierwsze rozdysponowanie strategii rozwoju kultury. Muzeum Apteka pod Łabędziem jest ważnym miejscem, które walczy o nagrody i spot musiał być bardzo profesjonalny. Zostało zrobione rozeznanie rynku.
Co jeszcze poruszono na sesji?
Wątkiem, który poruszono na sesji było także rozszerzenia biletu uczniowskiego i biletu malucha na obszar Gminy Szubin.
- Jest to już dwunasta gmina, która do tergo projektu przystępuje. Mamy siedem gdzie są bilety metropolitalne oraz pięć, gdzie są bilety i organizujemy komunikacje zbiorową. Nie ma potrzeby na zgodę na podpisanie umowy, bo taka została podjęta w 2021 roku i obejmuje wszystkich członków. Następnym elementem będzie zawarcie umowy między prezydentem a burmistrzem. Ta uchwała nie ma wspływu na budżet miasta - powiedział zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Rafał Grzegorzewski.
Dodatkowo radni głosowali za projektem uchwały w sprawie uznania Planu adaptacji miasta Bydgoszczy do zmian klimatu do roku 2030 za miejski plan adaptacji.
- Uchwała jest konsekwencją wejścia w życie ustawy o zmianie Ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Nowa regulacja nakłada obowiązek stworzenia planów adaptacji. Są miasta, gdzie dokumenty zostały sporządzone. Bydgoszcz należy do miast, gdzie realizowany był projekt, gdzie opracowano i przyjęto plan adaptacji do zmian klimatu do 2030 roku. Wówczas opracowanie nie wynikało z przepisów. Mamy przyjęty dokument przed wejściem w życie ustawy. Ta ustawa zakłada, ze rada gminy może uznać istniejący dokument za obowiązujący - tłumaczyła dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Bydgoszcz Aleksandra Kowalska.