Branża motoryzacyjna zaciera ręce. GUS opublikował raport dotyczący dynamiki sprzedaży detalicznej w październiku 2024 r.

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
sprzedawczyni samochodów
Fot. 123rf

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 1,3 proc. Warto wspomnieć, że wzrost w październiku 2023 r. był wtedy wyższy o 2,8 proc. W porównaniu z wrześniem bieżącego roku wzrost sprzedaży detalicznej w październiku to 7,8 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku była o 5,6 proc wyższa niż we wrześniu 2024 r. Od początku roku sprzedaż wzrosła rok rocznie o 2,4 proc.


Branża motoryzacyjna górą, gorzej ze sprzedażą paliw

Najbardziej zadowoleni ze sprzedaży mogą być przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej. W październiku 2024 r. wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu z ubiegłym rokiem to aż  24,1 proc. Dane GUS nie określają dokładnie, co dokładnie cieszyło się największym powodzeniem, gdyż ta kategoria obejmuje "pojazdy samochodowe, motocykle, części". Zwiększoną sprzedażą cieszyć się mogą handlujący "farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym". W tej kategorii wzrost to 9,6 proc. Podium zamyka "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" ze wzrostem o 1,8 proc. Przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup o najwyższym udziale w sprzedaży detalicznej wykazały spadek sprzedaży. Podmioty sprzedające żywność, napoje i wyroby tytoniowe o 1,2 proc, natomiast handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi aż o 9,1 proc.


Jedna czwarta sprzedaży książek i odzieży to Internet

W październiku 2024 r. w porównaniu z r. notowano o 2,5 proc. wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących. Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży "ogółem" w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego to 9,1 proc i jest taki sam jak rok wcześniej.

Wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa z grup:

  • tekstylia, odzież, obuwie: z 19,9 proc. przed rokiem do 25,9 proc. obecnie,
  • meble, RTV, AGD: z 17,1 proc. do 19,0 proc.,
  • prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach 24,8 proc. do 25 proc.

 

Źródło danych GUS.