Biznes Trendy 2024. Tłumy na konferencji w Bydgoszczy - od sztucznej inteligencji po gry wojenne. Patronat kujawy-pomorze.info

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
biznes trendy
Fot. Mariusz Załuski

Bydgoskie Centrum Wystawienniczo-Targowe ma salę bardzo przestronną i pojemną, a jednak w czwartek sprawiała ona wrażenie wypełnionej w całości. Pod względem frekwencyjnym siódma już edycja konferencji Biznes Trendy okazała się niewątpliwym sukcesem. I od razu dodajmy – że pod względem  merytorycznym także.

Ludzie biznesu najróżniejszych branż  - tego dużego i tego na mniejszą skalę, przedstawiciele sektora otoczenia biznesu  - od bankowości po samorządowe instytucje wsparcia rozwoju gospodarczego, liderzy organizacji gospodarczych, naukowcy, politycy, dziennikarze  - publiczność tegorocznych Biznes Trendów była nie tylko liczna ale też i różnorodna. 

Przede wszystkim jakość

Organizatorzy postawili na jakość. Dość powiedzieć, że o tym, co łączy osiąganie sukcesu w biznesie z walką o sukces w sporcie mówił czterokrotny mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świat Robert Korzeniowski. Jego sportowe doświadczenie można było także wykorzystać w inny sposób - w czasie przerwy próbując swych sił na treningowych rowerach rozstawionych we foyer - oczywiście pod okiem mistrza.      

Z kolei o sztucznej inteligencji - a to temat w ostatnim czasie niezwykle wprost trendy – mówiła prof.  Aleksandra Przegalińska, prorektor Akademii Leona Koźminskiego, a także znana publicystka.  

Wśród zaproszonych gości znalazł się także Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel Strategy&Future, a także autor książek dotyczących geopolityki, szef Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożyciel „Play of Battle”, współpracownik New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie.  Jacek Bartosiak jest też prawnikiem specjalizującym się w obsłudze biznesu. 

 

AI - wyzwania i zagrożenia

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu była prezentacja prof. Aleksandry Przegalińskiej dotycząca sztucznej inteligencji – prawie dokładnie w w drugie urodziny ChataGPT. I to prezentacja w dużej mierze pod biznesowym kątem – wykorzystania AI w firmach, czy też zagrożeń i wyzwań, jakie sztuczna inteligencja ze sobą niesie. Dodajmy, że prof. Przegalińska to uznana ekspertka w tej dziedzinie, m.in. od 2016 prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym i robotami społecznymi. W Bydgoszczy zaprezentowała spotkanie zatytułowane „Rozwój w dobie AI: Adaptacja i Innowacje”.

- W Europie Polska w sprawie sztucznej inteligencji może mieć coś do powiedzenia – przekonywała prof. Przegalińska, komentując same prace i klimat wokół AI – Jeszcze 5-7 lat temu świat polityki w ogóle tej sfery nie zauważał, dziś politycznie wszyscy chcą się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją.

Według prof. Przegalińskiej po dwóch latach funkcjonowania ChataGPT doszło do wyraźnej „demokratyzacji” sztucznej inteligencji, zaczęła się też era pragmatyzmu. Po pierwszych miesiącach z nieco futurystycznymi wizjami poszukuje się dziś odpowiedzi na pytania i gdzie AI może się przydać, jak ją konkretnie wykorzystać, i ile to będzie kosztować. - Ze sztuczną inteligencją zaczynamy się oswajać, choć to oczywiście nie jest jeszcze tak, jak z internetem, do którego tak już przywykliśmy, że zauważamy go dopiero, kiedy go nie ma. 

Prof. Przegalińska mówiła też i o drogach rozwoju AI, i o konkurentach ChataGPT (również polskich, jak Bielik), i o niedoskonałościach (modele wideo wciąż dalekie są od perfekcji), i o zagrożeniach. 

A propos tych ostatnich – według prof. Przegalińskiej zdecydowanie nie chodzi tu o katastroficzne wizje z hollywoodzkich filmów, ale chociażby o to, że AI karmi się wiedzą z internetu, a co za tym idzie również wiedzą syntetyczną czy deep fake'ami, co zaraz stawia pytania o konieczność fact checkingu. Pytania dotyczyły i możliwości wykorzystania modeli AI w mniejszych firmach i chociażby kosztów ich przygotowania i utrzymania.

Rozmowa z prezesem Glińskim

Temat AI to oczywiście tylko jedno ze spotkań, w ciągu całych Biznes Trendów było ich sporo. Dużo tez było okazji do networkingu i rozmów w kuluarach.

Konferencja Biznes Trendy organizowana jest przez Związek Pracodawców „Pracodawcy Pomorza i Kujaw”. Wydarzenie odbywa się pod medialnym patronatem portalu kujawy-pomorze.info.

A już niebawem – rozmowa z Łukaszem Glińskim, prezesem Pracodawców Pomorza i Kujaw, nie tylko o Biznes Trendach.