Władze Torunia szykują się do poważnych inwestycji na zachodzie miasta. Już za kilka lat powstanie tam strefa biznesowa, szkielet drogowy, ważna trasa, nowa linia tramwajowa i nowoczesna zajezdnia.
Tereny po ogromnym zakładzie
Polchem (Toruńskie Zakłady Przemysłu Nieorganicznego) powstały jeszcze przed II Wojną Światową, bowiem w 1932 roku jako polsko-belgijska spółka. Przez lata w zakładzie produkowano kwas siarkowy, oleum, kwas chlorosulfonowy, nawozy sztuczne (superfosfat), a w ostatnim okresie wodorosiarczyn sodu. W latach 50 zakład został znacjonalizowany.Na przełomie wieków zakład popadł w długi i został częściowo zdewastowany.
Trwała walka o prywatyzację przedsiębiorstwa, jednak w 2003 roku sąd ogłosił upadłość zakładu. W 2012 roku na terenach po Polchemie powstała Castorama, z którą sąsiadować miała ogromna galeria handlowa Karawela. Ba. Centrum było nawet sponsorem tytularnym toruńskich hokeistów. Największa galeria w mieście miała być otwarta na przełomie 2013 i 2014 roku. Tak się jednak nie stało.
Zachód Torunia ożyje
Magistrat dysponuje w tym miejscu 22 hektarami terenu. Obecnie trwają prace nad planowaniem uzbrojenia tych terenów. Zostaną tam podpięta instalacja cieplna od PGE Toruń, instalacja wodociagowa i ściekowa. Już za dwa lata zostaną dokonane podziały geodezyjne. Wówczas władze miasta podejmą decyzję odnośnie tego, komu i w jaki sposób zostaną zbyte wspomniane tereny.
- Życzyłbym sobie, tak jak większość mieszkańców, która jest zainteresowana rozwojem miasta, żeby w drugiej połowie tej kadencji można było podchodzić do kwestii podziałów geodezyjnych i tego, komu oraz w jaki sposób będziemy zbywać te tereny. To 22 hektary dużego potencjału, ale spodziewamy się, że tych terenów będzie nieco więcej - mówi nam Paweł Gulewski.
Na zachodzie Torunia mają zostać dokonane dwie kluczowe inwestycje, które powinny przyczynić się do rozwoju tego terenu. Pierwsza to budowa IV etapu Trasy Średnicowej, który ma przebiegać od Szosy Okrężnej do Szosy Bydgoskiej.
- Chcemy połączyć zajezdnię, bazę i te tereny wokół IV etapem Trasy Średnicowej. Ten odcinek udrożni i umożliwi nam dojazd do planowanych obszarów inwestycyjnych. Na ten moment jest za wcześnie, żeby mówić o środkach na ten cel. To pokaże nam projekt i kosztorysowanie przy okazji projektu. Ta inwestycja jest konieczna, ponieważ pozwoli nam uruchomić ten obszar - powiedział prezydent Paweł Gulewski.
Droga będzie wykonana w parametrach 2 na 2. Zaplanowano też dwa skrzyżowania - z Szosą Okrężną i Szosą Bydgoską. Oprócz tego przy trasie znajdą się chodniki i ścieżka rowerowa. Budowę zaplanowano na lata 2027-2028. Inwestycja powstanie w przypadku pozyskania środków zewnętrznych. W 2014 roku oddano do użytku odcinek „Średnicówki” łączący Grudziądzką z Szosą Chełmińską, a w 2015 trasę od Grudziądzkiej do Marii Curie-Skłodowskiej.
Nowa linia tramwajowa
Kolejną ważną inwestycją jest budowa zajezdni tramwajowej, która ma powstać nieopodal Portu Drzewnego. Nowoczesna baza zostanie wybudowana do 2030 roku. W drugi etapie zaplanowano tam także zajezdnię autobusową. Inwestycja obejmuje budowę wewnętrznego układu torowego i drogowego, hali naprawczo-warsztatowej z myjnią i tokarką podtorową mogącą pomieścić ok. 12 pociągów ok. 30-metrowych, hali odstawczej na ok. 25 pociągów ok. 30-metrowych, budynku obsługi zajezdni, stacji zasilania dla potrzeb nowej linii i zajezdni, miejsc postojowych dla pojazdów technicznych i obsługi zajezdni, a także zagospodarowanie terenu wraz z małą architektura, zielenią itp.
Oprócz tego powstanie linia tramwajowa, która będzie wiodła od pętli Motoarena przez ulicę Pera Jonssona i dalej przez tereny po Polchemie do przyszłej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Linia będzie miała długość ok. 3500 metrów toru pojedynczego. Wzdłuż trasy przewidziano budowę trzech zespołów przystanków tramwajowych. Do tego nowe torowisko będzie w większości torowiskiem zielonym. Planowany koszt inwestycji to 340 milionów złotych. Dofinansowanie ma wynieść około 220 milionów złotych. Sama budowa zajezdni to blisko 130 milionów złotych.
Do zajezdni ma prowadzić IV etap Trasy Średnicowej oraz droga północ-południe łącząca zajezdnię z Szosą Bydgoską.
Nowoczesny salon
Wydział Architektury Urzędu Miasta Torunia wydał firmie Auto Frelik pozwolenie na budowę nowego salonu marki Mercedes-Benz na działce przy Szosie Bydgoskiej 104. Łączna powierzchnia obiektów znanego dealera to 6000 mkw.