Abonament RTV do likwidacji? Nowe prawo medialne w Polsce dopiero w sierpniu 2025 roku?

Puls Dnia
Biznes Opinie
Styl Życia
#
Fot. 123rf

- Nie będzie żadnej daniny od szeregu Kowalskich na rzecz mediów publicznych. Budżet centralny państwa przeznaczy 0,09 proc. PKB co roku na media publiczne - mówi Interii poseł KO Maciej Wróbel, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej. 

 

Prace nad nową ustawą medialną - jak dowiedziała się Interia - mają rozpocząć się w I kwartale przyszłego roku. W tej chwili jej projekt jest już po pierwszych konsultacjach społecznych. Według proponowanych zapisów Polacy przestaną obowiązkowo opłacać abonament. 

- Polacy się nie będą składać indywidualnie na media publiczne. Rząd będzie przekazywał centralnie środki. Nie będzie żadnej daniny od szeregu Kowalskich na rzecz mediów publicznych. Budżet centralny państwa przeznaczy 0,09 proc. PKB co roku na media publiczne. Kwota się będzie prawdopodobnie zwiększała, procent będzie stały - wyjaśnił w rozmowie z Interią poseł KO Maciej Wróbel. Dodał, że z pomysłu doliczania kwot np. do zeznań podatkowych zrezygnowano.

Według założeń nowej ustawy medialnej, roczne wpływy do kasy Telewizji Publicznej wyniosłyby 3,5 miliarda złotych. Z tych pieniędzy media publiczne nie będą się w stanie utrzymać, ale przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej uspokaja: - Media publiczne nadal będą mogły korzystać z komercyjnej części, czyli z rynku reklamowego, ale na pewno nie w takim stopniu jak wszystkie inne pozostałe media komercyjne, czyli na pewno ten czas antenowy na reklamę będzie mniejszy - mówi w rozmowie z Interią poseł KO Maciej Wróbel.

Przypomnijmy, że abonament RTV w Polsce wynika m.in. z ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Natomiast odpowiedzialna za ustalanie wysokości stawek abonamentu jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Niestety według najnowszych danych Polacy nie chcą płacić tej opłaty na rzecz telewizji publicznej. W I kwartale 2024 roku Urzędy Skarbowe w całej Polsce wyegzekwowały 5,951 mln zł z tytułu nieuregulowanego abonamentu radiowo-telewizyjnego – informował swego czasu portal Wirtualnemedia.pl. 

 

Wedle zapowiedzi resortu kultury nowa ustawa medialna znajdzie się na biurku prezydenta w sierpniu 2025 roku. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: