Abonament jednak do likwidacji? Rząd pokazał założenia do projektu ustawy

Region Raport
Styl Życia
Oglądanie telewizji bez abonamentu
Fot. 123rf

O abonamencie RTV i jego możliwych wariantach mówi się w debacie publicznej od dość długiego czasu. Teraz jednak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło założenia nowej ustawy medialnej. Abonament według nowych zapisów zniknąłby zupełnie z porządku prawnego.

 

Abonament RTV w Polsce wynika m.in. z ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Natomiast odpowiedzialna za ustalanie wysokości stawek abonamentu jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Niestety według najnowszych danych Polacy nie chcą płacić tej opłaty na rzecz telewizji publicznej. W I kwartale 2024 roku Urzędy Skarbowe w całej Polsce wyegzekwowały 5,951 mln zł z tytułu nieuregulowanego abonamentu radiowo-telewizyjnego – informuje portal Wirtualnemedia.pl. To nieznacznie mniejsza kwota niż w ubiegłym roku (6,305 mln zł). 

Swego czasu w rządzie rozważane były dwie alternatywy odnośnie finansowania mediów publicznych:

  •    środki na finansowanie telewizji publicznej będą pochodziły bezpośrednio z budżetu państwa, 
        
  •    druga możliwość - z powszechnej składki audiowizualnej. 

Ostatecznie jednak, jak wynika z informacji przekazanych przez MKiDN, przyjęto założenia z pierwszego rozwiązania przyszłej ustawy medialnej. Oznacza to, że Polacy byliby całkowicie zwolnieni z opłaty abonamentowej. 

 - Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie" - napisało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort rozpoczął już w tej sprawie konsultacje, które potrwają do 23 września 2023. Z kolei w październiku ma nastąpić ich podsumowanie w formie raportu. Przygotowanie docelowej ustawy medialnej i poddanie jej konsultacjom międzyresortowymi odbędzie się pod koniec 2024 roku. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: