33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tym razem na rzecz onkologii. Co dzieje się w toruńskim sztabie?

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 roku. Tym razem pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na onkologię i hematologię dziecięcą. Orkiestra zagra dla: 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Również toruński sztab przygotowuje się do przyszłorocznego finału. 
 

Zapisy do wolontariatu w ramach 33. Finału WOŚP ruszyły już ponad pięć tygodni temu. Od tego momentu zarejestrowało się ponad 1000 sztabów w całym kraju. Dodajmy, że podczas ubiegłorocznej edycji działało aż 1685 Sztabów, w tym 100 zagranicznych. 

 

Tokeny rozdane

Okazuje się, że rejestracja w toruńskim sztabie jest już niemożliwa - w niecałe 1,5 tygodnia od momentu ogłoszenia rejestracji kandydatów na wolontariuszy rozeszły się wszystkie tokeny - kody jednorazowe.

 -  W naszym sztabie głównym mieliśmy 400 miejsc i na daną chwilę zarejestrowało się około 300 wolontariuszy, czekamy na rejestrację reszty osób. Wszystkie tokeny zostały już rozdane. Pozostałe osoby mogą zapisywać się na listę rezerwową- mówi Artur Majerowski, szef sztabu WOŚP w Toruniu.

Na razie sztab nie przyjmuje przedmiotów na licytacje. Nastąpi to dopiero w grudniu i styczniu. Natomiast jeśli chodzi o program przyszłorocznego Finału WOŚP to na pewno - jak zapewnia szef sztabu w Toruniu - będzie się wiele działo. 

 - Koncerty na dużej scenie na Rynku Staromiejskim, tradycyjna ściskawa i światełko do nieba. Będzie także miasteczko na Rynku Nowomiejskim i wiele innych atrakcji. O wszystkich kwestiach związanych z programem 33. Finału WOŚP w Toruniu będziemy informować na początku stycznia - dodaje Artur Majerowski. 

 

Liczba wyleczonych dzieci rośnie

Motto 33. Finału WOŚP to "Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci". Przypomnijmy, że choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1 100 dzieci, z czego 3 000 pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Wraz z rozwojem onkologii, liczba wyleczeń wzrosła do ponad 80 proc., co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi.

Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga jednak olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki zebranym podczas 33. Finału WOŚP środkom możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: