14. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej odbędzie się 8 października 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej Toruń 2023
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Forum Ekonomii Społecznej ma stworzyć wszystkim uczestnikom przestrzeń wymiany praktyk i doświadczeń oraz być okazją do dzielenia się wiedzą, pomysłami i do nawiązywania wartościowych relacji.

Podczas uroczystej gali Wyróżnieniami Specjalnymi Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego uhonorowani zostaną przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej za działalności na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w regionie. Podmioty z Kujawsko-Pomorskiego, których wyroby lub świadczone usługi odznaczają się wysoką jakością, otrzymają certyfikaty Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej "Zakup Prospołeczny".

Odbędą się panele tematyczne z udziałem ekspertów. Tematyką będzie przełamywanie barier społecznych z udziałem osób z niepełnosprawnościami, turystyka wytchnieniowa, idea domów sąsiedzkich oraz o zwiększanie aktywności fizycznej osób w różnym wieku i stopniu sprawności. Do udziału w giełdzie kooperacyjnej przedsiębiorstw społecznych województwa kujawsko-pomorskiego zaproszeni zostali przedstawiciele zagranicznej ekonomii społecznej.

Gośćmi specjalnymi będą między innymi: Katarzyna Nowakowska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Andrzej Radniecki - dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Honorowy patronat nad 14. Kujawsko-Pomorskim Forum Ekonomii Społecznej objęli marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska.

 

Czym jest ekonomia społeczna?

Ekonomia społeczna to działalność, w której najważniejszą rolę odgrywają ludzie, a zysk nie jest celem samym w sobie. Głównym celem jest wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez tworzenie miejsc pracy i reintegrację społeczną. Podmioty ekonomii społecznej to m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie pracy oraz przedsiębiorstwa społeczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub pożytku publicznego. Zyski generowane przez nie są reinwestowane w cele społeczne, a nie dzielone między właścicieli.