27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie wielkopolskie. Z tej okazji 1 października 2021 roku Sejm RP przyjął ustawę ustanawiającą święto państwowe przypadające w rocznicę wybuchu – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Celem jest upowszechnienie wiedzy o tym zwycięskim powstaniu. Dziś obchodzone było w Bydgoszczy i Grudziądzu, a wojewódzka uroczystość zaplanowana jest na 5 stycznia w Inowrocławiu. Przypomnijmy, że w 100 rocznicę sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił rok 2019 Rokiem Powstania Wielkopolskiego.
27 grudnia 1918 roku wybuchło zwycięskie powstanie wielkopolskie. Był to największy na terenie zaborów polski zrywem niepodległościowy. Do wybuchu powstania tego dnia przyczyniła się niemiecka parada zorganizowana w Poznaniu, podczas której zrywano polskie flagi i napadano na polskie instytucje. Oddziały powstańcze w krótkim czasie opanowały zdecydowaną większość obszaru Prowincji Poznańskiej z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-zachodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Blisko 3-miesięczne działania bojowe zakończył rozejm z 16 lutego 1919 roku.
– Ten zwycięski zryw, u którego podstaw leżały poczucie tożsamości narodowej, solidarność i oparcie w solidnym, nowoczesnym zapleczu gospodarczym, przesądził o powrocie do macierzy znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas ogłoszenia roku 2019 Rokiem Powstania Wielkopolskiego. - Chwała powstańcom, chwała bohaterom! To dzięki nim w naszym regionie z dumą świętujemy stulecie odzyskania niepodległości i mówimy dziś po polsku.