Stadion im. Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy doczeka się modernizacji, która ma sprawić, że będzie spełniał wymogi pod PGE Ekstraligę. Na ten moment bydgoski magistrat ogłosił dwa przetargi na remont obiektu.
Długa historia
Stadion przy ulicy Sportowej 2 w Bydgoszczy został otwarty 3 sierpnia 1924 roku. Na uroczystości był obecny m.in. prezydent Polski Stanisław Wojciechowski. Od samego początku z obiektu korzystali głównie lekkoatleci i piłkarze. Tak było do 1930 roku, kiedy to na stadionie zawarczały pierwsze motocykle.
Od tego momentu obiekt jest głównie kojarzony z żużlem. W 1931 roku rozpoczęto budowę toru żużlowego o długości 550 metrów. Aktualnie tor mierzy 348 metrów. W latach 1997-2010 oraz 2013-14 stadion bydgoskiej Polonii regularnie był gospodarzem rund cyklu Speedway Grand Prix. To wtedy kibice mogli oklaskiwać swojego idola Tomasza Golloba, który znajdował się wówczas w ścisłej światowej czołówce.
Ambicje i inwestycje
Sportowo w sezonie 2025 Abramczyk Polonia Bydgoszcz będzie aspirowała do powrotu do PGE Ekstraligi. Ostatni raz w najwyższej klasie rozgrywkowej ekipa znad Brdy występowała w 2013 roku. Teraz jest jednym z głównych faworytów Metalkas 2. Ekstraligi. Gwarantem walki o najwyższe cele jest w tym przypadku skład.
W zespole pozostali Krzysztof Buczkowski i Kai Huckenbeck. Nowo-starymi twarzami w drużynie trenera Tomasza Bajerskiego są Szymon Woźniak oraz Aleksandr Łoktajew. Do tego ważnym punktem na pozycji u-24 ma być Tom Brennan.
Tak ambitny cel wymaga jednak odpowiedniej infrastruktury przy Sportowej 2. Polonia otrzymała warunkową licencję na sezon 2025. Powodem tego jest słabe odwodnienie oraz niewystarczająco mocne oświetlenie. Magistrat poszukuje obecnie wykonawców modernizacji obiektu, a ta obejmie m.in. wymianę oświetlania na nowe.
Najpierw rozebrane zostanie 6 starych wież z 1995 roku, a następnie w ich miejscu na nowych fundamentach pojawią się nowe. Maszty będą miały trochę ponad 35 metrów wysokości, o około 9 metrów więcej od tych obecnie znajdujących się na stadionie. Średnie natężenie oświetlenia wyniesie 2000 lumenów dla toru żużlowego, a 1200 lumenów dla boiska. 1/5 oprawy będzie korzystała z innego źródła prądu, aby w razie awarii uniknąć całkowitego zaciemnienia stadionu. Wiadomo, że ta inwestycja pochłonie kilka milionów złotych. Drugim elementem, który jest niezbędny w PGE Ekstralidze to odwonienie liniowe. Obecnie przy S2 woda spływa do małych otworów, a te nie są wystarczające. Na ten cel miasto pragnie przeznaczyć 1,5 miliona złotych. Wykonawca zostanie ogłoszony 20 grudnia.
Na tym nie koniec nowości przy Sportowej. Zaktualizowana zostanie dokumentacja projektową dla przebudowy trybuny południowej, która mieści się na I łuku. Ma się tam znaleźć miejsce dla 2,5 tys. kibiców oraz zaplecze biurowe, sanitarno-gastronomiczne i muzeum Polonii. Rozbudowa ma nastąpić w przyszłym roku.
Ważną inwestycją ma być także budowa parkingu wielopoziomowego od strony al. Powstańców Wielkopolskich. W dokumentacji projektowej przedstawiono dwa warianty. Pierwszy z nich zakłada budowę sześciokondygnacyjnej konstrukcji na około 1050 miejsc parkingowych (jedno piętro podziemne i pięć naziemnych + dach), wysokość zabudowania około 15 metrów, z powierzchnią zabudowy 3,7 tys. mkw. Druga możliwość uwzględnia budowę konstrukcji pięciokondygnacyjnej na około 1340 miejsc (jedno piętro podziemnie i cztery naziemne + dach), z wysokością 12 metrów i powierzchnią 5,9 tys. mkw. Przedsiębiorcy mogli składać oferty do 4 grudnia.