Dziś (11.10) w Izbie Przedsiębiorczości i Rzemiosła w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmiku Gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego. Najważniejszym punktem spotkania było zaprezentowanie uczestnikom dyskusji modyfikacji koncepcji budowy Kolei Dużych Prędkości w naszym regionie.
Przypomnijmy, że zaproponowana przez obecny rząd koncepcja Kolei Dużych Prędkości znacznie marginalizuje nasz region w procesie rozwoju infrastruktury kolejowej, a tym samym łatwego i szybkiego dostępu do Centralnego Portu Lotniczego. Zupełnie nowa, wybudowana w najwyższym standardzie technicznym linia KDP – według rządowych założeń – biec ma jedynie wschodnim skrajem naszego województwa, na linii Włocławek – Grudziądz. Przez najmocniej zasiedlone centrum regionu, czy od Włocławka, przez Toruń, Bydgoszcz – w stronę Szczecina biec ma jedynie zmodernizowana istniejąca już linia kolejowa, czyli w praktyce połączenie drugiej kategorii.
O sprawie KDP pisaliśmy już szeroko na kujawy-pomorze.info TUTAJ
Członkowie Sejmiku Gospodarczego zastanawiali się nad propozycjami zmian w idei KDP.
- Rząd nie był zainteresowany żadnymi modyfikacjami przebiegu szprych – powiedział na początku dyskusji Adam Stańczyk, dyrektor Departamentu Planowania i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Na spotkaniu w maju zgłosiliśmy więc propozycję realizacji 100-kilometrowego odcinka w kierunku Bydgoszczy. Chcemy mieć pełnowartościową linię.
Linia, wybudowana w najwyższym standardzie technicznym, według propozycji władz województwa powinna przechodzić przez Włocławek, Toruń i Bydgoszcz. Przebieg trasy byłby ustalany z poszczególnymi ośrodkami. - W Toruniu wedle wstępnych planów stacja miałaby się znajdować w centrum, do Bydgoszczy z kolei KDP wkraczałaby poprzez nowy most drogowo-kolejowy - dodał Adam Stańczyk.
Dodajmy, że samorząd województwa bardzo mocno zaangażował się w działania na rzecz pełnego dostępu naszego regionu do KDP. Zorganizowane zostały dwie konferencje w tej sprawie, angażowane są środowiska naukowe i biznesowe.
Przypomnijmy, że postulat dotyczący zmian w KDP zawarto również w oficjalnym stanowisku Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 26 czerwca. Według zaproponowanej koncepcji przez województwo biec powinny dwie nitki KDP w pełnym standardzie: przez Włocławek i Grudziądz: na osi CPK – Trójmiasto oraz przez Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Nakło: na osi CPK - północny zachód kraju, aż do Szczecina.
Dodajmy też, iż w obecnym kształcie rządowych planów KDP nowo wybudowane odcinki, mają być uzupełniane istniejącymi już liniami kolejowymi, które przejdą jedynie modernizację. Właśnie na takich jedynie wyremontowanych odcinkach znajdą się: Toruń, Bydgoszcz i Włocławek, czyli całe centrum regionu. Aby dojechać do szprychy nr 1, czyli pełnowymiarowej KDP, będzie trzeba udać się aż do Grudziądza lub Włocławka.
- Uważamy, że jest to niekorzystne rozwiązanie dla naszego województwa nie tylko z powodów prestiżowych, ale także funkcjonalnych. Miasta, które będą miały dostęp do CPK staną się automatycznie bardziej atrakcyjne dla wielu działalności gospodarczych. Firmy nie będą musiały lokować swoich usług np. w Warszawie, a po prostu w mniejszych ośrodkach przez które poprowadzone zostaną szprychy KDP - tłumaczył Adam Stańczyk.
Większy dostęp dla badaczy i studentów
Uczestnicy zwrócili uwagę na fakt dostępności do centrów badawczo-rozwojowych szkół wyższych. – Kadra naukowa nie będzie chciała jeździć do ośrodków, do których dostęp będzie trudniejszy. Poza tym należy też pamiętać, że studenci z zagranicy również wybiorą te uczelnie, do których dojazd jest prostszy i szybszy, czyli poprzez Koleje Dużych Prędkości.
W trakcie dyskusji podkreślano również, że KDP to przede wszystkim rozwiązanie, które zaważy na najbliższe dziesięciolecia o rozwoju infrastruktury, biznesu i losie poszczególnych rejonów Polski. - Otworzą się obszary peryferyjne kraju, a pewne ośrodki zaczną upadać ze względu na brak dostępu do najlepszej infrastruktury.
Jak zapowiedziano, Urząd Marszałkowski ma wkrótce utworzyć specjalną stronę internetową, poprzez którą zbierane będą głosy odnośnie przedstawionego przez województwo rozwiązania.
- Jest o co walczyć, bo to jest kwestia przyszłości naszego województwa – podkreślił Adam Stańczyk.
Idea przedłużenia linii do Szczecina
Według zaproponowanej w czasie dyskusji koncepcji linia najszybszych prędkości w najwyższym standardzie technicznym, mogłaby być przedłużona nawet do Szczecina.
- Czekamy cały czas na odpowiedź tamtejszych samorządowców. Sami przyznali w rozmowach, że nigdy dotąd nie brali pod uwagę takiego rozwiązania, ale stwierdzili, że jest to generalnie dobry pomysł – podkreślał Adam Stańczyk.
Dodajmy, że w zachodniopomorskim nie przewidziano budowy bezpośredniego połączenia linii kolei najszybszych prędkości.
- Jest to bardzo ważna idea. Tworzy się nowa przestrzeń inwestycyjna i modernizacyjna. Pamiętajmy, że patrząc w przyszłość to transport kolejowy stanie się decydujący dla pasażerów i towarów. Nie należy zostawiać pustych przestrzeni w kierunku Szczecina – twierdzili uczestnicy spotkania.
Podkreślano jednocześnie, że nowoczesna linia kolejowa byłaby dobrym powodem do łączenia koncepcji trzech miast: Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. - Emocjonalność jest bardzo ważna, ale pozostaje kwestia polityczna – dodano na koniec dyskusji.