Zmiany przed wyborami w mObywatelu. Użytkownicy będą musieli przeskanować kod QR

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Autor
Tomasz Wersocki
#
Fot. własne

Aplikacja mObywatel, po którą sięgnęło już ponad 9.3 mln osób, wzbogaci się przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi o nową funkcjonalność - chodzi o weryfikację tożsamości obywatela. Jednak, aby z niej skorzystać trzeba będzie zaktualizować aplikację do najnowszej wersji. 

 

To nie pierwsze zmiany w aplikacji mObywatel. Praktycznie każdego roku mamy do czynienia z nowymi możliwościami aplikacji. W ub.r. wizualne zmiany zaszły w mLegitymacji. Wprowadzono do niej liczne poprawki m.i. usunięto z treści dokumentu wzmiankę o jego nieważności. 

Dotychczas za pomocą aplikacji można między innymi:

  • potwierdzić swoją tożsamość, uprawnienia do zniżek i ulg czy prawo do wykonywania zawodu,
     
  •  poprawić swoje bezpieczeństwo (zastrzeżesz PESEL czy włączysz powiadomienia o cyberatakach),
     
  •  mieć zawsze pod ręką dostęp do wielu danych (dotyczących np. samochodu, punktów karnych czy informacji o nadchodzących wyborach),
     
  • zadbać o zdrowie i środowisko (zrealizujesz recepty, sprawdzisz jakość powietrza w okolicy czy zgłosisz naruszenie środowiskowe),
  • szybciej załatwić formalności (umówisz się na e-wizytę z pracownikiem ZUS).

 

Wybory prezydenckie. Jak korzystać z mObywatela?

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiadające za mObywatela, wychodząc naprzeciw bezpieczeństwu danych podczas głosowania w wyborach prezydenckich w Polsce, wdroży na jeden dzień (18 maja) nową funkcjonalność w aplikacji. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego, podczas nadchodzących wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Użytkownicy, którzy pójdą do urn wyborczych z mDowodem będą musieli zeskanować specjalny kod QR okazany przez komisję wyborczą, aby potwierdzić swoją tożsamość. 

 - mObywatel to dziś nie tylko aplikacja z dokumentami, to osobisty asystent każdego z nas. Naszą ambicją jest, by w najważniejszych momentach życia – od narodzin dziecka po udział w wyborach – administracja była dostępna szybko, wygodnie i cyfrowo. Właśnie dlatego rozwijamy kolejne usługi i budujemy spójny system, który rozumie potrzeby obywatela" - mówił w ostatnim czasie wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: