Polacy się nie badają. Z programu "Profilaktyka 40+" skorzystała zaledwie jedna piąta uprawnionych osób. Jak będzie z nowym programem "Moje Zdrowie", który ruszył w tym tygodniu?

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Polacy się nie badają. Z programu "Profilaktyka 40+" skorzystała zaledwie jedna piąta uprawnionych osób. Jak będzie z nowym programem "Moje Zdrowie", który ruszył w tym tygodniu?
Fot. 123rf

"Moje Zdrowie Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej" jest kompleksowym programem profilaktycznym obejmującym wszystkie osoby powyżej 20 roku życia. Zgłosić się do niego można przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację Moje IKP lub bezpośrednio w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Program Ministerstwa Zdrowia "Profilaktyka 40+" został ruszył w 2021 roku i miał się zakończyć po pół roku. Wielokrotnie go jednak przedłużano z powodu nikłego zainteresowania. Uprawnionych do wzięcia udziału było około 20 mln osób. E-skierowanie odebrało w sumie 4,98 mln osób, a 4,08 mln się przebadało. Teraz w jego miejsce Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nowy program profilaktyczny Moje Zdrowie Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej, który obejmuje zdecydowanie więcej osób. Nowy program obejmuje kompleksowy wywiad zdrowotny i spotkanie podsumowujące z medykiem, czego nie uwzględniała "Profilaktyka 40+".

Celem programu jest zachęcenie Polaków do dbania o swoje zdrowie i regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Moje Zdrowie umożliwi wczesne wykrycie problemów zdrowotnych i ryzyka chorób kardiologicznych, metabolicznych czy nowotworów i pozwoli szybko na nie zareagować. Z programu mogą skorzystać raz na 5 lat osoby w wieku 20–49 lat i raz na 3 lata osoby starsze.

Skierowanie na badania wystawiane jest na podstawie ankiety, którą można wypełnić samodzielnie za pomocą Internetowego Konta Pacjenta albo w placówce POZ z pomocą personelu. Dla osób 60+ będą trzy dodatkowe pytania w kierunku diagnostyki chorób otępiennych. Ankiety trafią do wskazanego przez pacjenta POZ, który wystawi skierowanie na badania. Placówka ma 30 dni na skontaktowanie się z pacjentem. Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie. Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką i omówi wyniki. Na podstawie wyników badań personel medyczny przygotuje indywidualny plan zdrowotny dla każdego pacjenta.


Zakres podstawowy badań diagnostycznych (dla każdego objętego bilansem):

  • morfologia krwi,
  • glukoza,
  • kreatynina (z eGFR),
  • lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
  • TSH (hormon tyreotropowy),
  • badanie ogólne moczu.

Zakres rozszerzony badań diagnostycznych (warunkowo, w zależności od wieku i wyniku ankiety):

  • ALAT - aminotransferaza alaninowa,
  • ASPAT - aminotransferaza asparaginianowa,
  • GGTP - gammaglutamylotranspeptydaza,
  • PSA całkowity u mężczyzn,
  • anty-HCV,
  • lipoproteina (a) (wykonywana w ramach programu raz w życiu).

Pacjenci, którzy wypełnili ankietę w ramach programu "Profilaktyka 40+" do końca kwietnia, mogą z nich skorzystać do końca maja 2025 r. Jednocześnie z programu "Moje Zdrowie" będą mogli skorzystać po upływie 12 miesięcy.