Maturzyści z kujawsko-pomorskiego mierzą się z egzaminem dojrzałości

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. W. Szabelski/UMT

W szkołach w całym regionie rozpoczeły się matury. Tradycyjnie abiturienci swoje zmagania z arkuszami rozpoczęli od języka polskiego. Egzaminy dojrzałości zakończą się 24 maja.

 

Kasztany zakwitły, a to znak, że rozpoczynają się matury. Każdy z tegorocznych egzaminowanych musi podejść do minimum pięciu egzaminów maturalnych. Są to trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym - język polski, matematyka, język obcy nowożytny, egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego nowożytnego oraz jeden egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym.

Zgodnie z harmonogramem matury rozpoczęły się 5 maja o 9:00 od egzaminu z języka polskiego. W skali całego kraju do egzaminu przystąpiło 284 540 osób. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni arkusz około godziny 14.

 

Ilu mamy maturzystów w regionie?

Łącznie w kujawsko-pomorskim mamy 15 378 abiturnientów - rok temu było ich 15 552. 7775 to absolwenci liceów (2024 - 7044), 6040 technikum (2024 - 6864), 123 to osoby to szkołach branżowych II stopnia (2024 - 375), 1440 liceów dla dorosłych (2024 - 1269).

W regionie bydgoskim obejmującym powiaty: bydgoski, inowrocławski, nakielski, mogileński, sępoleński, świecki, tucholski, żniński do matury podeszło 1648 absolwentów liceów, 1424 absolwentów techników i 634 liceów dla dorosłych. Z kolei w samej Bydgoszczy z egzaminem dojrzałości zmierzyło się 2019 absolwentów liceów, 1517 technikum, 22 szkół branżowych II stopnia oraz 281 osób po liceach dla dorosłych.

W rejonie toruńskim obejmującym Toruń, Grudziądz, powiaty: toruński, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki, golubsko-dobrzyński do matury podeszło: 2690 absolwentów liceów, 2296 absolwentów technikum, 98 absolwentów szkół branżowych II stopnia oraz 578 osób, które ukończyły licea dla dorosłych. W regionie włocławskim (Włocławek, powiaty włocławski, lipnowski, rypiński, radziejowski, aleksandrowski) do matury podeszło: 975 absolwentów liceów, 1359 absolwentów technikum, 79 szkół branżowych II stopnia oraz 228 liceów dla dorosłych.

 

Co przyniosą kolejne dni?

6 maja stanie pod znakiem matury z matematyki na poziomie podstawowym. Popołudniu maturzyści zmierzą się z rozszerzeniami. Tu czekają na nich język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna. 7 maja to języki obce na poziomie podstawowym. Tu na maturzystów czekają - język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki oraz język rosyjski.

Środa to też poziom podstawowy z matematyki w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych oraz geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. Czwartek to poziom rozszerzony z języka angielskiego i historii muzyki, zaś piątek  to biologia i filozofia.

Kolejne tygodnie to matury rozszerzone m.in. z chemii, WOS-u, historii, języka polskiego, geografii oraz fizyki. Pisemne części matur zakończą się 22 maja. Matury ustne zaplanowano w dniach 9-24 maja. Ustnie maturzyści zmierzą się z językami mniejszości narodowych, języki obce nowożytne, języka łemkowskiego oraz języka kaszubskiego.

Na poziomie podstawowym, język polski trwa 4 godziny (240 minut), matematyka 3 godziny (180 minut), a języki obce 2 godziny (120 minut). Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) w części pisemnej i ustnej. Dodatkowo, w przypadku przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie ma obowiązku uzyskania określonego progu zdawalności. Wyniki egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia. Wyniki egzaminu będą ogłoszone 10 września.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: