Uzdrowisko w Inowrocławiu świętuje jubileusz 150-lecia. Jaka jest jego przyszłość?

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
#
Fot. Urząd Miasta w Inowrocławiu

Rok 2025 stoi pod znakiem jubileuszu 150-lecia Uzdrowiska w Inowrocławiu. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń. To także moment na rozmowy o przyszłości.

 

Pokłady soli w Inowrocławiu odkryto w 1868 roku. Siedem lat później z inicjatywy Zygmunta Wilkońskiego - właściciela majątków Rąbin i Mały Rąbin założono Uzdrowisko Inowrocław, które Wilkoński wspótworzył z adwokatami Niemcem Oskarem Triepcke oraz Żydem Samuelem Hoenigerem.

Wilkoński założył Towarzystwo Akcyjne „Solanki Inowrocławskie”, które wykupiło tereny pod budowę obiektów kąpielowych i parku zdrojowego. W czerwcu 1875 w skład spółki wchodziło 50 akcjonariuszy. Budowa pierwszego budynku łazience trwała w latach 1875 – 1876. Pomieszczono tam 14 łazienek do kąpieli solankowych.

Jesienią 2010 roku Minister Skarbu dokonał prywatyzacji spółki „SOLANKI” Uzdrowisko Inowrocław. Prezesem spółki został Tadeusz Chęsy, który zmarł w 2020 roku. Obecnie prezesem jest Artur Chęsy.

Na Uzdrowisko w Inowrocławiu składają się sanatoria: „Kujawiak”, Sanatorium „Kujawianka”, Solanki Medical SPA, Willa „As” oraz Willa „Ostoja”. Jednak w inowrocławskiej bazie znajdziemy też inne obiekty. Kompleks to także park solankowy w Inowrocławiu ma powierzchnie 85 ha oraz wybudowane w 2001 roku tężnie solankowe.

 

Jubileusz uzdrowiska

Rok 2025 stoi pod znakiem jubileuszu 150-lecia działalności inowrocławskiego uzdrowiska. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń m.in. o charakterze sportowym, jak i kulturalnym. W planach jest m.in. piknik historyczny i koncert muzyki w stylu lat 20. XX wieku. Maj przyniesie weekend rowerowy oraz kolejna edycja Biegu Piastowskiego, czerwiec to natomiast Jarmark Kujawski, Dzień Soli z Biesiadą Górniczą, festiwal pieśni ludowej. Na lipiec zaplanowano występy orkiestr dętych, zaś na wrzesień koncert plenerowy.

To nie koniec inicjatyw. MPK uruchomi linię autobusową nr 150, kursującą z Solanek przez centrum miasta do Ronda Solidarności. Specjalną etykietę ma mieć też woda mineralna „Inowrocławianka”.
 

Nie tylko uzdrowiskiem Inowrocław żyje

O ile w przypadku Ciechocinka uzdrowisko jest dominującym elementem miasta, o tyle w przypadku Inowrocławia stanowi istotną, lecz nie główną część krajobrazu. Inowrocław posiada silnie rozwinięty przemysł, co można uznać za ciekawe połączenie.  - Powiem w ten sposób, część uzdrowiskowa jest tak samo ważna, jak ta część przemysłowa, ponieważ mamy charakter przemysłowo-uzdrowiskowy albo ewentualnie można powiedzieć uzdrowiskowo-przemysłowy i to zawsze w tej korelacji funkcjonowało do tej pory w historii Inowrocławia. Od 150 lat mamy uzdrowisko, ale od ponad 100 lat m.in. mamy też zakłady sodowe, które funkcjonują na naszym terenie i to się znakomicie spina oraz pokazuje, że charakter tego naszego miasta nie jest stricte uzdrowiskowy - mówi w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info prezydent miasta Arkadiusz Fajok.
 

Po pierwsze promocja

Inowrocławski magistrat planuje w najbliższym czasie dalszą promocję uzdrowiska, chociaż prezydent miasta zdaje sobie sprawę, że wiele osób nie traktuje Inowrocławia jako atrakcyjnego kurortu.    - Przede wszystkim promocja, bo mamy piękny park solankowy, mamy piękne uzdrowisko i tutaj jeszcze oczywiście można dużo zrobić, natomiast w mojej ocenie przede wszystkim musimy promować to miejsca, ponieważ bardzo dużo ludzi w Polsce nie wie, że w Inowrocławiu jest piękne uzdrowisko i tutaj na tym trzeba przede wszystkim popracować - opowiada nam Arkadiusz Fajok.

Co ciekawe, według informacji, które widnieją na stronie inowrocławskiego magistratu uzdrowisko odwiedzają rocznie 34 tysiące kuracjuszy. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: