Ciechocińskie tężnie na liście UNESCO? Jest ważna rekomendacja Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce!

Puls Dnia
Region Raport
Autor
#
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Tężnie w Ciechocinku zna bodajże każdy mieszkaniec regionu kujawsko-pomorskiego. Od wielu lat, władze spółki Uzdrowisko Ciechocinek, dążą do wpisania kompleksu na listę UNESCO. Jak poinformował Urząd Marszałkowski  w Toruniu - obecnie jesteśmy coraz bliżej tej decyzji bowiem zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku, otrzymał rekomendację Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce, do wpisania na krajową listę informacyjną. 

 

Jak głosi specjalnie przyjęta uchwała: „Komitet [ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego] uznaje, że wyjątkowa uniwersalna wartość (OUV), autentyczność i integralność, oraz zidentyfikowane atrybuty powyższych obiektów i/lub zespołów zabytkowych spełniają kryteria wyznaczone przez Komitet Światowego Dziedzictwa dotyczące budowania reprezentatywnej, zrównoważonej i wiarygodnej Listy światowego dziedzictwa”.

–  Otrzymana rekomendacja jest wyrazem uznania unikatowych wartości tężni i całego zespołu solankowego, a także uhonorowaniem wieloletnich działań, które początkowo doprowadziły do wpisania kompleksu tężni na Listę Pomników Historii, a teraz otwierają drogę do najwyższego dla zabytku wyróżnienia – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego – Symbol naszego najsławniejszego uzdrowiska jest wizytówką naszego regionu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej. (cytat za opracowaniem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu). 

Kompleks w Ciechocinku składa się nie tylko z tężni. Do innych obiektów zaliczyć można także: zabytkową warzelnię soli, budynek warzelni soli, podziemną komorę ujęcia solanki, nadziemną otwartą instalację "Grzybek" oraz przepompownię. 

– To dla nas historyczny moment i wielki powód do dumy. Zespół Warzelni Soli to serce uzdrowiskowej tradycji Ciechocinka, symbol naszej tożsamości i dziedzictwa. Fakt, że został doceniony na szczeblu krajowym i wskazany jako kandydat do UNESCO, otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju, promocji i ochrony tego wyjątkowego miejsca. Teraz przed nami ciężka praca, by udowodnić tę unikatowość przed Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO – dodaje Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka.

Co dalej? Otrzymanie wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie jest proste, to skomplikowana procedura podzielona na etapy. Po przyjętej rekomendacji, zespół tężni może zostać wpisany na krajową listę informacyjną. Dopiero później następują przygotowania do oceny w paryskim Centrum Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kwalifikację na listę zatwierdzają eksperci z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (International Council on Monuments and Sites, ICOMOS) i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Decyzja o wpisie zapada podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
 
 

CZYTAJ WIĘCEJ:

 
Materiał przygotowany na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu