Co dalej z II etapem budowy ECFC? Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego gościł w Toruniu

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Budowa ECFC w Toruniu
Fot. mat. ECFC

Jaki dalszy los czeka II etap budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu? Na razie za dużo na ten temat nie wiemy poza tym, że samorządowe władze spotkały się z wiceministrem kultury - Maciejem Wróblem, odpowiedzialnym za rozmowy o przyszłości kluczowej inwestycji w ramach rozwoju toruńskiej kultury. 
 

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wyraziło w październiku ub.r. swoje zastrzeżenia co do dalszego losu budowy II etapu ECFC w Toruniu. Chodzi o koszty i harmonogram inwestycji oraz  "instytucjonalno-społeczną  potrzebę realizacji tej części inwestycji". Więcej o tym pisaliśmy, m.in. TUTAJ . Wczoraj (16.04) w Toruniu gościł wiceminister kultury - Maciej Wróbel. Można spekulować, że spotkanie dotyczyło także ECFC - uczestniczył w nim bowiem nie tylko prezydent Torunia, ale także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który to w listopadzie ub.r. włączył się w rozmowy o odnośnie przyszłości ECFC w Toruniu. Choć z drugiej strony, jak przyznał w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info rzecznik prasowy prezydenta Torunia - "spotkanie miało charakter zapoznawczy i "nie zapadły żadne decyzje w sprawie ECFC".

 - Było nam miło gościć Pana Ministra w Toruniu. Spotkanie miało charakter zapoznawczy. Rozmawiano o sprawach związanych z kulturą w naszym mieście, ale nie zapadły żadne decyzje w sprawie ECFC, gdyż spotkanie nie miało charakteru roboczego. Takowe jest planowane w najbliższym czasie - poinformował portal kujawy-pomorze.info rzecznik prezydenta Torunia Marcin Centkowski. 

 

Dla przypomnienia publikujemy najważniejsze wydarzenia odnośnie budowy II etapu ECFC w Toruniu: 
 

 

  • 4 października. Komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „W związku z przekazanymi przez Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE informacjami w zakresie niezrealizowania inwestycji II etapu „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE”, tj. budowy Centrum Filmowego do 31 marca 2028 roku, oraz wątpliwościami resortu w zakresie kosztów i harmonogramu tej inwestycji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi weryfikację realnych kosztów i instytucjonalno-społecznej potrzeby realizacji tej części inwestycji”. 
     
  • 4 października. Krótko po publikacji komunikatu MKDN, ukazuje się stanowisko miasta: „Zgłoszone przez MKiDN zastrzeżenia w kontekście realizacji II etapu budowy siedziby ECFC zostaną w najbliższym czasie omówione na spotkaniu Pawła Gulewskiego, Prezydenta Miasta Torunia, z panią Hanną Wróblewską, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozmowa będzie dotyczyła nie tylko realizacji  budowy siedziby,  ale także formuły przyszłego funkcjonowania ECFC. Od tych ustaleń Prezydent Torunia uzależnia dalsze kroku  w zakresie  realizacji postanowień umowy  września 2019 roku”.
     
  • W toruńskich mediach mnożą się informacje o wstrzymaniu przez resort kultury finansowania II etapu inwestycji, czyli właściwego centrum festiwalowego, choć żadna ze stron umowy z 2019 roku jej nie wypowiedziała. I etap, czyli budowa studia filmowego na Jordankach jest cały czas realizowana.  
     
  • 7 października. Oświadczenie ECFC: „Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE nie komentuje pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprecyzyjnych wiadomości dotyczących działań i przyszłości Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. (…) Jesteśmy gotowi do dialogu na temat wątpliwości dotyczących realizacji drugiego etapu inwestycji. Jesteśmy w kontakcie z organizatorami, czekamy na wskazanie dalszych kroków, podejmujemy również niezbędne działania, by we właściwy i przejrzysty sposób kontynuować realizację tego ważnego dla polskiej kultury projektu.
     
  • 9 października. Spotkanie w MKiDN prezydenta Pawła Gulewskiego z Andrzej Wyrobcem, wiceministrem w MKiDN, odpowiedzialnym za sprawy związane z kinematografią. Zapowiedzi kolejnego spotkania, już z udziałem wszystkich strony umowy o powołaniu ECFC.     
     
  • 10 października. Kolejny komunikat MKiDN: „Wezwaliśmy do wstrzymania II etapu inwestycji Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. (…) Finansowanie festiwalu EnergaCAMERIMAGE oraz I etapu inwestycji, czyli budowy Studia Filmowego nie zostało wstrzymane. Resort kultury nie precyzuje na czym dokładnie polegać ma to wstrzymanie, zwłaszcza w sytuacji trwającej procedury, która prowadzić ma do wyłonienia wykonawcy II etapu.   
     
  • Tego samego dnia minął termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania w procedurze dialogu konkurencyjnego dla  firm zainteresowanych zdobyciem kontraktu na budowę ECFC w ramach II etapu. Termin ten został przesunięty na 29 października, a następnie na 25 listopada.
     
  • 14 października. Stanowisko Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska: "stanowczo sprzeciwia się planom finansowania rozbudowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.
     
  • 17 października. Apel toruńskich radnych w sprawie  ECFC.: „Rada Miasta Torunia apeluje do pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pilne zajęcie przez resort jednoznacznego stanowiska w zakresie przyszłości wskazanej państwowej instytucji kultury. Wzywamy jednocześnie do pozostawienia, zgodnie z zapisami umowy, środków z budżetu państwa na rzecz kontynuacji tej inwestycji w mieście Toruniu. (…) Rada Miasta Torunia apeluje do Prezydenta Miasta Torunia o zobowiązanie dyrektora ECFC do pilnego przedstawienia pełnego raportu na temat aktualnego stanu zaawansowania inwestycji, aktualnego harmonogramu i kosztorysu prac. Zakres tego zobowiązania obejmuje również przedstawienie planów dotyczących funkcjonowania oraz finansowania po zakończeniu inwestycji działalności studia filmowego, stanowiącego I etap budowy siedziby ECFC. (…) Rada Miasta Torunia pragnie podkreślić, że Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage jest jednym z największych i najbardziej znanych branżowych wydarzeń filmowych na świecie. Festiwal pełni istotną rolę kulturotwórczą, a każda jego edycja oraz wydarzenia towarzyszące, w tym  targowe, przyciągają do Torunia nie tylko filmowców i wielkie gwiazdy kina, ale również turystów i przedsiębiorców zainteresowanych kinem oraz nowoczesną technologią multimedialną”.  Zamieszanie na sesji z wystąpieniem Kazimierza Suwały, dyrektora ECFC, który radnym miał przedstawić sytuacje swej instytucji. Ostatecznie dyrektor wystąpił, ale żadnych szczegółowych informacji nie przedstawił.   
      
  • 28 października. Sesja sejmiku województwa kujawko-pomorskiego. Bydgoski radny Marek Gralik (PiS) protestuje przeciwko ewentualnemu wsparciu budowy ECFC przez samorząd województwa i wyraża obawę, że oznaczałoby to uszczuplenie dofinansowania bydgoskich inwestycji kulturalnych. W odpowiedzi marszałek Piotr Całbecki  poprosił, żeby nie łączyć finansowania bydgoskich inwestycji z ECFC, bo są to zupełnie różne projekty. Sprawę ewentualnego wsparcia pozostawił jako otwartą. - Na obecnym etapie województwo nie berze nawet udziału w rozmowach na ten temat – poinformował marszałek.  
     
  • 4 listopada. Spotkanie w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego dotyczące ECFC w Toruniu. Wnioski? Powstanie specjalny zespół, który wypracować ma nowy sposób współprowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Utworzą go przedstawiciele ministra kultury, prezydenta miasta, marszałka województwa i fundacji Tumult.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: