Podróż na Wyspy Brytyjskie już od kilku lat przysparza turystom z Europy pewnych trudności. Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, aby wyjechać do tego kraju, należało posiadać ważny paszport. Dodatkowo od 2 kwietnia 2025 r. pojawi się więcej restrykcji - każdy wybierający się na Wyspy będzie musiał wypełnić Elektroniczną Autoryzację Podróży (tzw. ETA). Przy okazji przypominamy o zasadach, jakich należy przestrzegać podczas kontroli granicznej na lotnisku.
System ETA działa w Wielkiej Brytanii od wczoraj (5.03). Wszyscy, którzy już chcą składać wniosek o wizę, mogą to robić za pomocą systemu, dostępnego na wszystkich modelach smartfonów (TUTAJ). Wiza jest przyznawana na dwa lata i będzie uprawniać do wielokrotnego przekraczania granic. Jednak w przypadku wymiany paszportu o wizę trzeba będzie zawnioskować raz jeszcze. Jej koszt wynosi 10 funtów, a czas oczekiwania - 3 dni robocze. Warto dodać, że osoby ze statusem osiedleńca, wizą pracowniczą lub studencką nie muszą wypełniać wniosku o ETA.
Procedury bezpieczeństwa na lotnisku
Od czasu zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku wiele procedur - w samym samolocie oraz na lotnisku - uległo drastycznym zmianom. Zaostrzono kontrole bezpieczeństwa, ponieważ wcześniej jak np. w krajach skandynawskich były one wyrywkowe. Dodatkowo wprowadzono limitów objętości płynów wnoszonych na pokład samolotu. Pasażerowie musieli zacząć także okazywać dokument tożsamości co wcześniej nie było wymagane.
Obecnie przed wylotem warto pamiętać o kilku zupełnie podstawowych aspektach podróży. Przede wszystkim w bagażu podręcznym zabronione jest przewożenie m.in. ostrych przedmiotów (np. noży, nożyczek), broni, materiałów wybuchowych, płynów w pojemnikach większych niż 100 ml, substancji łatwopalnych oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.
- Należy zwrócić na sprawy administracyjno-karne-porządkowe. Jeżeli ktoś ma zaszłości karne, które mogłyby spowodować wprowadzenie do systemów zastrzeżeń co do przekroczenia granicy, to warto to przed przekroczeniem granicy odpowiednio wyjaśnić w sądzie czy prokuraturze czy taki zakaz został zdjęty - mówi Adam Polarek, chorąży Straży Granicznej z Zespołu Postępowań Granicznych w podcaście "Kompas lotniczy" na kanale Portu Lotniczego Bydgoszcz.
Warto też pamiętać o sprawdzeniu przed wylotem ważności i stanu dowodu osobistego lub paszportu, bo jak podkreśla Adam Polarek - wówczas Straż Graniczna może nie udzielić pozwolenia na przekroczenie granicy.
- Każda sprawa jest traktowana indywidualnie. Jeżeli widzimy, że dokument jest w stanie wskazujacym na zużycie, może nie dojść do przekroczenia granicy w miejscu docelowym. Jeśli my nawet zgodzimy się na przekroczenie granicy to w miejscu docelowym może już tak nie być - dodaje chorąży.
Dwa obywatelstwa. Co w takiej sytuacji?
Status osoby posiadającej równolegle obywatelstwo polskie i innego państwa na gruncie polskiego prawa jednoznacznie regulują przepisy ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2023 r. poz. 1989):
- Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.
- Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.
- Posiadając dwa obywatelstwa i posługując się tym obcym taka osoba podlega warunkom wjazdu, jej pobyt jest ograniczony, wymaga wizy, rejestracji pobytu, dokumentów na pracę. Jako straż graniczna to weryfikujemy skrupulatnie - mówi Adam Polarek.
- ECFC: miasto potwierdza wolę kontynuowania budowy
- Janikowo: lokalny dramat z globalnych przyczyn
- W regionie kujawsko-pomorskim przybędzie fotoradarów