GUS opublikował opinie przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego dotyczące koniunktury gospodarczej. W lutym 2025 r. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są niekorzystne. Jedynie zajmujący się zakwaterowaniem i gastronomią formułują optymistyczne oceny.
- W lutym br., podobnie jak w styczniu, w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są niekorzystne.
- Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują w handlu detalicznym. Mniej pesymistycznie oceniają koniunkturę przedsiębiorcy zajmujący się handlem hurtowym. Tutaj zanotowano największą poprawę opinii.
- Jeszcze w styczniu w przypadku budownictwa zauważono największą poprawę nastrojów, ale w lutym bardziej negatywnie oceniają sytuację gospodarczą przedsiębiorcy budowlani.
- Niekorzystne opinie, ale na poziomie zbliżonym do tego z ubiegłego miesiąca, wyrażają przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego, transportu i gospodarki magazynowej wyrażają niekorzystne opinie, ale na poziomie zbliżonym do tego z ubiegłego miesiąca.
- W informacji i komunikacji oceny koniunktury są na poziomie neutralnym. Jednak w tej sekcji odnotowano największy spadek wartości ogólnego klimatu koniunktury.
- Optymistyczne opinie dotyczące sytuacji w gospodarce zaobserwowano w zakwaterowaniu i gastronomii.
Inwestycje
Ankietowani przedsiębiorcy zapytani zostali o inwestycje w ich firmach. Od 41 proc. do 62 proc. (w zależności od branży) zadeklarowało utrzymanie ich na ubiegłorocznym poziomie. Spadek poziomu od 30 do 39 proc., a zwiększenie od 6 do 23 proc.
Barierami, które w największym stopniu wpływają na skalę inwestycji firm w bieżącym roku są ich wysokie koszty i niepewna sytuacja makroekonomiczna.