Ruszyła aplikacja Toruńskiej Karty Miejskiej "JO". Koniec z tradycyjnymi biletami imiennymi

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. własne

Niecały miesiąc po inauguracji Toruńskiej Karty Miejskiej "JO", w systemie założono ponad 8,7 tys. kont oraz 2 126 wniosków o przyznanie statusu mieszkańca, z czego ów status nadano blisko 1 600 osobom. Na samą aplikację TKM trzeba było jednak czekać aż do początku marca - można ją już pobrać w sklepach App Store oraz Google Play.

 

Dwie dekady musiały minąć nim w Toruniu zrealizowano wizję karty miejskiej. Systemu, który już dawno wprowadziły inne miasta w Polsce m.in. Bydgoszcz czy Gdańsk. TKM "JO" funkcjonuje w czterech formach: plastikowej Karty Miejskiej „JO”, karty płatniczej zarejestrowanej w systemie jako Karta Miejska „JO”, elektronicznej legitymacji szkolnej lub studenckiej zarejestrowanej jako Karta Miejska „JO” oraz wirtualnej Karty Miejskiej „JO”. Dotychczas (dane z 3 marca) z 1376 wniosków o wydanie Karty Miejskiej, toruński magistrat wydał ich - 927. Natomiast jeżeli o status mieszkańca to z 2 126 złożonych wniosków, wydano -1583.

Samo konto użytkownika można zakładać poprzez stronę internetową jo-torun.pl oraz w dziesięciu Punktach Obsługi Klienta zlokalizowanych na terenie całego miasta - w kasach biletowych MZK, Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w Toruniu oraz w Ośrodku Informacji Turystycznej przy ulicy Szerokiej. 

Toruńska Karta Miejska „JO” pozwala na zakup biletów w komunikacji miejskiej, opłacenie parkingów w strefie płatnego parkowania oraz da możliwość skorzystania z rabatów u partnerów projektu tj. oferta instytucji kultury. Jak zapowiedział toruński magistrat - na tym jednak nie koniec. Wkrótce lista partnerów ma się powiększyć - również o tych prywatnych. 

 

Koniec z biletami imiennymi

To nie jedyna rewolucja, bowiem już 30 czerwca zakończy się sprzedaż biletów okresowych imiennych. Te będzie można zakupić jedynie poprzez TKM "JO". 

Co daje aplikacja mobilna "JO-TORUŃ"?

  • możliwość zakupu biletów elektronicznych komunikacji miejskiej,
     
  • możliwość wnoszenia opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania oraz Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania,
     
  • możliwość doładowania Wirtualnej Portmonetki i zakup biletów z środków znajdujących się w Wirtualnej Portmonetce,
     
  • historię zakupionych biletów elektronicznych i zrealizowanych transakcji,
     
  • dostęp do oferty Partnerów Programu Mieszkańca Torunia - korzystanie ze zniżek za okazaniem Wirtualnej Karty Miejskiej „JO”.

Z kolei, aby złożyć wniosek np. o status mieszkańca, należy zalogować się do swojego konta przez portal jo-torun.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta.

Uzyskanie statusu mieszkańca Torunia nie ogranicza się bowiem tylko do jednorazowej czynności. Status będzie przyznany jedynie na rok - do 30 czerwca 2026 r. (w przypadku przedstawienia rozliczenia PIT za 2023 r.  i 2024 r.). Dodatkowo należy przedstawić, jak się okazuje - cyklicznie - jeden z poniższych dokumentów:

  •    pierwsza strona złożonego PIT-u za poprzedni rok ze stemplem Urzędu Skarbowego w Toruniu poświadczającym rozliczenie podatku bądź kserokopię powyższego dokumentu, na której widnieje adres zamieszkania:  PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT dla młodych lub inny,
     
  •    urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną PIT-u za poprzedni rok składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem UPO
     
  •    zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w poprzednim roku (osoby prowadzące działalność gospodarczą)
     
  •    pierwsza strona PIT-40A/11A otrzymanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na której widnieje adres zamieszkania (emeryci i renciści)

 

 CZYTAJ WIĘCEJ: