Plac Wolności w Bydgoszczy. Przed mieszkańcami dalszy etap prac i utrudnień dla kierowców

Puls Dnia
Biznes Ludzie
#
Fot. UMB

Plac Wolności przechodzi etapową modernizację.  W 2011 roku zakończono rewitalizację leżącego obok placu parku im. Kazimierza Wielkiego. Natomiast trzy lata później zrekonstruowano fontannę "Potop". Ponadto kilka kamienic przeszło remonty. Obecnie wykonawca przystąpił do m.in. robót przy chodnikach i krawężnikach. Z kolei wiosną planowane jest ułożenie nawierzchni przed kościołem i montaż stylowych pawilonów kwiaciarni.

 

XVII wieku na terenie placu Wolności istniał ogród klasztorny sióstr Klarysek. Dopiero w 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu swoją szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Pierwszy, ale znacznie mniejszy niż ten obecny plac miejski, wytyczono w 1854 r. 

 

Ważne zmiany dla kierowców

Za inwestycję odpowiada firma Strabag. Koszt remontu Placu Wolności, którego zakończenie planowane jest w połowie przyszłego roku, wyniesie 8,4 mln zł. 

W ciągu najbliższych dni zaplanowano remont nawierzchni w centralnej części placu oraz roboty ziemne w osi widokowej ul. Piotra Skargi. Kontynuowane będą też  prace związane m.in. z ustawieniem kamiennych krawężników i budową chodników. W związku z nimi kierowcy muszą być przygotowani na zmiany w organizacji ruchu - Od 3 marca konieczne będzie zawężenie jezdni na placu Wolności (wzdłuż kamienic i I LO). Utrzymana zostanie możliwość przejazdu, ale zlikwidowane zostaną miejsca postojowe i wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania. Dodatkowo, w czasie prac nie będzie możliwości wjazdu  z ul. Gimnazjalnej w ul. ks. P. Skargi. Odcinek ulicy Gimnazjalnej od połączenia z ul. P. Skargi do skrzyżowania z placem Wolności będzie jednokierunkowy - informuje bydgoski magistrat. 

Z kolei już wiosną prace obejmą ułożenie nawierzchni przed kościołem oraz postawienie stylowych pawilonów.

Jak dodają bydgoscy urzędnicy: "Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu, któremu przywrócimy wiele historycznych rozwiązań. W trakcie przygotowań do rewitalizacji cały czas byliśmy w kontakcie z właścicielami kwiaciarni. Od początku zależało nam zachowaniu funkcji handlu kwiatami w tym punkcie miasta. Miasto zgodziło się wybudować 5 pawilonów na własny koszt, uzgodniliśmy z osobami prowadzącymi handel, które obiekty przez kogo będą dzierżawione".

Na placu stanie także 27 nowych ławek z oparciami, pojawią się też trzy komplety stojaków na rowery. Z kolei od strony ul. Piotra Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. W koncepcji projektu pomyślano również o zegarze słonecznym i historycznym oświetleniu: 

 

  • frontowej elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła,
       
  • pomnika Wolności,
       
  • frontowej elewacji I Liceum Ogólnokształcącego,
       
  • wybranych drzew.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: