Zmiany w e-doręczeniach. Od kwietnia nowa grupa dołączy do systemu obsługiwanego przez Pocztę Polską

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Do systemu od 1 kwietnia będą musieli dołączyć także przedsiębiorcy. Na nową grupę w systemie jest już gotowa Poczta Polska. Zapewnienia jej przedstawicieli dotyczące prawidłowego funkcjonowania systemu, wynikają z początkowego zamieszania podczas uruchomienia usługi e-doręczenia w styczniu br. Wówczas niektóre instytucje czekały na elektroniczną przesyłkę nawet kilka tygodni. 

 

E-doręczenia to w uproszczeniu cyfrowy odpowiednik obecnych przesyłanych pocztą papierowych listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, używanych w komunikacji z najróżniejszego typu administracją. Nie jest to jednak zwykły mail, ale cały system wymiany danych, wymagających szczególnej ochrony i wiarygodnego poświadczenia wysyłki, odbioru lub jego braku. Przez  e-doręczenia przekazywane będą wrażliwe informacje dotyczące np. naszych finansów, spraw podatkowych, korespondencja z urzędami czy np. sądami. E-doręczenie będzie miało taką samą wagę prawną jak dzisiejszy urzędowy, czy sądowy list polecony. 

1 kwietnia br. zostanie wprowadzony obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń dla przedsiębiorstw zarejestrowanych w KRS do końca 2024 r. - przypomniała Poczta Polska w komunikacie w czwartek, 27 lutego.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. obowiązek posiadania skrzynek do e-Doręczeń obejmuje instytucje publiczne, takie jak samorządy i urzędy

 

Jakie inne podmioty dołączą jeszcze do systemu e-doręczeń?

  • Podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r. – w przypadku dokonywania zmian we wpisie po 30 czerwca 2025 r. - od 01.07.2025 r.
     
  • Podmioty niepubliczne zarejestrowane w KRS przed 1 stycznia  2025 r. - od 01.04.2025 r.
     
  • Podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r. -  od 01.10.2026 r.
     
  • Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi hybrydowej  - od 01.10.2029 r.

Jak skorzystać z e-doręczeń? Przede wszystkim poprzez aplikacje: mObywatel.gov.pl i e-doręczenia.gov.pl. Z kolei przedsiębiorcy odnajdą rozwiązanie na Koncie Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl, a kancelarie w dedykowanym systemie EZD zintegrowanym z e-doręczeniami. 

Według szacunków firmy doradczej Obserwatorium.biz, z systemu korzystać będzie nawet 80 tysięcy urzędów komunikujących się między sobą i z milionami obywateli, w tym jednostki samorządu terytorialnego wraz z całą masą związanych z nimi instytucji. Docelowo,  e-doręczeniem posługiwać się będą wszystkie podmioty publiczne, nie tylko urzędy czy służby państwowe i samorządowe, ale także firmy, placówki oświatowe, zdrowotne, przedstawiciele  zaufania publicznego, jak np. doradcy podatkowi, notariusze  czy adwokaci. Będzie to więc daleki skok w procesie cyfryzacji, lub jak to określają inni – „odpapierowania” całej sfery publicznej w Polsce.