8 szturmowych Apachy w ramach umowy leasingowej trafi do inowrocławskich pododdziałów 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. To efekt lutowych rozmów szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z sekretarzem obrony USA Petem Hegsethem. Żołnierze mają uczyć się obsługi maszyn przed dostarczeniem przez USA do Polski 96 nowoczesnych śmigłowców szturmowych Ah-64E Apache. Jednak do tego jeszcze daleka droga - pierwsze z nich mają pojawić się w Inowrocławiu dopiero w 2028 r.
- To jest wielki moment. Jesteśmy w bazie, która będzie miejscem, do którego dotrą pierwsze śmigłowce Apacz. - mówił podczas dzisiejszej konferencji (27.02) Władysław Kosiniak-Kamysz. - Wersja wyleasingowana jest trochę starsza niż ta, którą polscy piloci będą się w przyszłości posługiwać. Jednak jak sami stwierdzili - przygotowanie na tej wersji daje w pełni zdolności do posługiwania się AH-64 w wersji E. Dzięki temu dwa lata krócej potrwa cykl szkolenia - wyjaśniał minister MON.
Dodajmy, że polscy piloci i personel naziemny już od kilkunastu miesięcy są szkoleni z obsługi samolotów Apacz w USA. - Dostęp do wielu najnowocześniejszych technologii jest dostępny tylko dla najbliższych sojuszników USA. Nie każdy może na nie liczyć - dodał szef MON.
Współpraca w zakresie obronności
Minister wspomniał także w trakcie konferencji m.in. o systemie IBCS (najnowocześniejszy system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową) oraz udostępnieniu Polsce przez USA nowoczesnego uzbrojenia do samolotów F-35 i F-16. - Są to systemy, które trafiły jedynie do kilka państw europejskich - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
W Inowrocławiu obecny był także chargé d’affaires Stanów Zjednoczonych w Polsce.
- Ta decyzja, aby wyleasingować 8 Apachów z amerykańskiej armii to doskonały przykład kontaktów pomiędzy naszymi narodami jak również naszego zaangażowania we wzmocnienie wschodniej flanki NATO - mówił Daniel Lawton.
Leasing od USA 8 śmigłowców szturmowych AH-64 Apache w wersji D nastąpić ma jeszcze w tym roku (w czerwcu - optymistyczny wariant lub we wrześniu). Dzięki temu już w kraju będzie możliwe rozpoczęcie szkolenia pilotów i techników tuż przed dostawą 96 Apache'y w wersji E. Samoloty wraz z pakietem logistycznym oraz szkoleniowym trafią do Polski dopiero w 2028 roku. Dostawy wszystkich 96 maszyn mają potrwać do 2032 roku. Koszt inwestycji w polską armię wyniesie prawie 10 miliardów dolarów.
Przypomnijmy, że zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache w wersji Guardian zapowiedziano już w 2022 r. Z kolei dwa lata później podpisano umowy offsetowe z koncernami Boeing i General Electric, przewidujące m.in. serwis i remontowanie niektórych części śmigłowców w polskich zakładach.