"Podpisz dokument" - taka opcja pojawiła się na początku tygodnia w aplikacji mObywatel. To nowość dla wszystkich, którzy chcą podpisywać dokumenty w sposób elektroniczny. Jak wyjaśnia Polska Agencja Prasowa, podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną.
To już kolejna metamorfoza aplikacji mObywatel. Dodajmy, że w ub.r. wizualne zmiany zaszły w mLegitymacji. Wprowadzono do niej liczne poprawki m.i. usunięto z treści dokumentu wzmiankę o jego nieważności.
Tym razem jak wyjaśnia ministerstwo cyfryzacji: "W aplikacji można teraz podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF. Wymagany jest moduł NFC w telefonie i oczywiście aktywny certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie wraz z ustalonym do niego kodem PIN. Wszystkim, którzy planują wymianę dowodu osobistego, warto przy tym przypomnieć, że potrzebują zawnioskować o wgranie tego certyfikatu do e-dowodu, kiedy wyrabiają nowy dokument, żeby móc w pełni korzystać z jego możliwości".
mObywatel. Jak podpisać dokument?
Zmiany zaczęły obowiązywać od 25 lutego. Dzięki usłudze "Podpisz dokument" można za pomocą aplikacji mObywatel podpisać oświadczenia lub inne dokumenty kierowane np. do urzędu lub instytucji państwowej. Jednocześnie podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną. Dzięki udogodnieniu użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli podpisać elektronicznie wniosek lub oświadczenie na potrzeby instytucji państwowej.
Jeżeli ktoś jest już zaznajomiony z obsługą aplikacji mObywatel to powinien bez większego trudu poradzić sobie z nową funkcjonalnością. resort cyfryzacji zaznacza jednak, że warto wcześniej przygotować plik do podpisu w formacie PDF o maksymalnej wielkości 10 MB. Jednorazowo w apce możemy podpisać jeden dokument i co ważne należy go później zapisać w telefonie. Jak przebiega elektroniczne podpisanie dokumentu?
- Przygotowujemy e-dowód,
- 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2),
- włączamy NFC w telefonie.
W mObywatel wybieramy opcję "Podpisz dokument". Następnie aplikacja poprosi o dodanie dokumentu do podpisu. Następnie podajemy 6-cyfrowy numer CAN e-dowodu, który widoczny jest w prawym dolnym rogu dokumentu na stronie ze zdjęciem. Następnie należy wpisać 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Kod ten ustalany jest w urzędzie przez właściciela dokumentu w trakcie odbioru e-dowodu. W następnym kroku aplikacja poprosi o przyłożenie e-dowodu do tylnej ściany telefonu, gdzie znajduje się moduł NFC. W tym momencie odbywa się składanie podpisu osobistego z e-dowodu na dokumencie PDF.