12. sesję Rady Miasta Torunia w nowej kadencji zdominowało kilka ważnych tematów m.in. sprawozdania komendantów służb mundurowych, ale także zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, które umożliwią realizację wielkiego projektu kolejowego. O czym jeszcze debatowali radni miejscy?
Czy było bezpiecznie?
Stałym elementem lutowych sesji Rady Miasta Torunia są sprawozdania komendantów służb mundurowych działających na terenie miasta. Miniony rok nie przyniósł na szczęście ofiar pożarów w Toruniu. Jedną ofiarę odnotowano w powiecie toruńskim.
- To był rok bardzo spokojny. W tym czasie miały miejsce 3 614 zdarzenia. To o ponad 400 mniej niż w 2023 roku. Samych pożarów było 800, a reszta to miejscowe zagrożenia. Głównie wypadki, przekroczenia stężenia dwutlenku węgla oraz anomalie meteorologiczne. Jako jedna z niewielu jednostek zanotowaliśmy spadek - opowiadał komendant miejski PSP w Toruniu bryg. mgr inż. Sławomir Grudziński.
Z ubiegłorocznych wyników zadowolona jest także Straż Miejska, która cieszy się ze wzrostu interwencji.
- Myślę, że jak zawsze wysłuchaliśmy mieszkańców, bo mieliśmy więcej interwencji dotyczących parkowania oraz zwierząt. Rok temu mieliśmy 15 tysięcy zgłoszeń, zaś w minionym roku 18 tysięcy zgłoszeń. To jest praktycznie podsumowanie tego roku. Mieszkańcy, mieszkańcy i jeszcze raz mieszkańcy. Coraz bardziej wykorzystujemy elektronikę, SMS-y, maile i portal „Uprzejmie donoszę" - mówił z kolei komendant Straży Miejskiej Mirosław Bartulewicz.
Inwestycje za 685 milionów złotych
Ważnym punktem czwartkowych obrad były zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2025-29, które umożliwią realizację części ważnych inwestycji realizowanych przy współpracy Gminy Miasta Toruń z PKP PLK. W ramach elementu zawierającego modernizację linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu - BIT City II. Limity wydatków ustalono na poziomie - 345 tysięcy złotych w 2025 roku, 6,46 milionów złotych w 2026, 8,092 miliona złotych w 2027.
Gmina Miasta Toruń zrealizuje modernizację linii na odcinku od Placu Pokoju Toruńskiego do dworca Toruń Miasto i od Placu Pokoju Toruńskiego do dworca Toruń Wschodni, remont mostu kolejowego, budowę kładki pieszo-rowerowej przy moście kolejowym. Toruński magistrat będzie też odpowiadał za remont „Garbatego Mostka”, przebudowę ulicy Sowińskiego i budowę wiaduktu nad torami w ciągu ulic Olsztyńskiej i Równinnej.
Pojawi się również tunel pod ulicą Grudziądzką, który doprowadzi pasażerów do stacji Toruń Katarzynka. Tu koszt zadania to 6 milionów zł w tym roku, 350 tysięcy zł w 2027 r., 1,88 miliona złotych w 2028 r. i 3,77 miliona w 2029 r. Toruński magistrat oraz PKP PLK wystąpią o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat i Środowisko w wysokości 70 procent całego zadania. Decyzja w sprawie przyznania środków ma nastąpić na przełomie maja i czerwca.
- To duży pakiet inwestycji, które są wiązką działań z PKP PLK. Mamy ulokowane na nie 685 milionów złotych. Po stronie Gminy Miasta Toruń jest to przebudowa ulicy Sowińskiego tak, aby pasażerowie mogli wysiąść od razu właśnie w tym miejscu. Drugi temat to Garbaty Mostek. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursów i wspólnej aplikacji w ramach FENiKS - opowiadał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Inwestycją, która powinna ucieszyć mieszkańców i turystów jest budowa kładki pieszo-rowerowej, która połączy lewobrzeże z centrum miasta.
- Mieszkańcy lewobrzeża doskonale rozumieją te korzyści, bo to najbardziej optymalne skomunikowanie Rudaka ze Starówką - opowiada radny Bartłomiej Jóźwiak. Podobnego zdania jest także radny Michał Jakubaszek z PiS. - Od wielu lat starałem się, żeby ta kładka powstała. Nie tylko ja, ale także radny KO Bartłomiej Jóźwiak. Miasto podejmowało różne starania, poczyniło wiele kroków - powiedział radny Michał Jakubaszek.
Co jeszcze na sesji?
Toruńscy radni pochylili się też nad stanowiskami w sprawie solidarności z walczącym narodem ukraińskim oraz 80-leciem utworzenia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Miejskie pieniądze dla klubów sportowych w regionie. Kto i ile otrzymał?
- Nowe granice strefy parkowania w Bydgoszczy
- Jakich benefitów pozapłacowych oczekują Polacy?