Grudziądz ma nowego honorowego obywatela. Wychował mistrza

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
H
Fot. UMG

Lekkoatleta, trener, działacz sportowy i społecznica Ryszard Szczepański dołączył do zaszczytnego grona Honorowych Obywateli Miasta Grudziądza. Taką decyzję podjęli radni podczas przeprowadzonej 11 lutego, XV uroczystej sesji Rady Miejskiej Grudziądza.

 

Nowy honorowy obywatel

11 lutego radni jednogłośnie zagłosowali za nadaniem Ryszardowi Szczepańskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza. To piętnasta osoba wyróżniona w ten sposób przez Radę Miasta Grudziądza. Ostatni raz tytuł nadano w czerwcu 2022 roku, gdy doceniono Karolę Skowrońską.

Oprócz radnych udział we wtorkowej uroczystej sesji wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kulturalnych i sportowych, a także mieszkańcy Grudziądza.
– Często potrzebujemy w życiu wzorców. Ludzi, którzy swoją pracą, pasją i wytrwałością pokazują nam drogę. Takimi właśnie osobami są Honorowi Obywatele Grudziądza. Dziś do tego zaszczytnego grona dołącza Ryszard Szczepański. Człowiek, który całym swoim życiem pokazywał, że sport to nie tylko medale i rekordy, ale przede wszystkim hart ducha, ciężka praca i determinacja – powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

 

Trener mistrza

Ryszard Szczepański przyszedł na świat 10 stycznia 1935 roku w Grudziądzu..Zaczynał w roku 1948 w GKS „Olimpia” Grudziądz. Następnie a jego drodze pojawiła się Spójnia Grudziądz, CWKS Legia Warszawa (2 lata w trakcie obowiązkowej służby wojskowej) oraz OWKS Bydgoszcz (dziś Zawisza).

Grudziądzanin specjalizował się w biegach średnio- oraz długodystansowych. W 1953 roku został mistrzem Polski juniorów w biegu na 1500 metrów. Następnie długo znajdował się w krajowej czołówce. Nie wiadomo, jakby potoczyła się dalsza kariera Ryszarda Szczepańskiego, gdyby nie choroba. W 1960 roku Szczepański był zmuszony zejść z bieżni.

Pozostał jednak przy „królowej sportu”. Grudziądzanin zajął się trenowaniem innych i to z całkiem niezłym skutkiem. Przez dziesięć lat Ryszard Szczepański prowadził Bronisława Malinowskiego. W 1980 roku Bronisław Malinowski został Mistrzem Olimpijskim w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Wcześniej w 1976 roku Malinowski został wicemistrzem olimpijskim.

Sen Malinowskiego został przerwany 27 września 1981 roku, kiedy to na grudziądzkim moście prowadzonego przez niego Audi 80 zostało uderzone przez jadący z naprzeciwka samochód marki KAMAZ. Po tragicznej śmierci Malinowskiego Szczepański pozostał trenerem. Wśród jego zawodników znajdował się między innymi Mirosław Żerkowski – także olimpijczyk i czołowy polski średnio i długodystansowiec przełomu lat 70. i 80.

 

Pamięć o wielkim podopiecznym

Ryszard Szczepański przez lata kultywował pamięć o jednym z najlepszych sportowców w historii kujawsko-pomorskiego. W latach 1982-2013 był inicjatorem Memoriałów i Biegów Ulicznych im. Bronisława Malinowskiego oraz Czwartków Lekkoatletycznych, które zyskały międzynarodową renomę.

Przez wiele lat angażował się w życie społeczne Grudziądza oraz zabiegał o modernizację stadionu miejskiego GKS Olimpia, który traktował jak drugi dom. Pełnił funkcję prezesa klubu, członka zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także radnego miasta. W 2003 roku został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury fizycznej, a w 2023 roku laureatem Nagrody Grudziądzkiego Flisaka.

Co ciekawe, od początku lat 50. do połowy lat 90. Ryszard Szczepański był pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

 

Honorowi Obywatele Grudziądza

Pierwsze Honorowe Obywatelstwo Miasta Grudziądza przyznano w 1923 roku Marszałkowi Francji i Polski Ferdynandowi Fochowi. Przed II Wojną Światową na listę trafili też senator, szambelan papieski Julian Szychowski, kupiec oraz działacz narodowy Damazy Klimek, przemysłowiec i działacz narodowy Alojzy Ruchniewicz i marszałek Edward Rydz-Śmigły.

Do przyznawania tytułów powrócono w 1992 roku. Wówczas wyróżniono rotmistrza Jana Ładosia i działeczkę społeczną Salomeę Sujkowską. W 1994 roku na listę trafił kapelan Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisław Peszkowski. Dwa lata później pośmiertnie wyróżniono Bronisława Malinowskiego. W 2003 roku miano Honorowego Obywatela Grudziądza otrzymał papież Jan Paweł II.

Nauczyciel, malarz, wychowawca wielu pokoleń młodzieży Czesław Szachnitowski otrzymał honorowe obywatelstwo w 2005 roku. W 2007 roku Honorowym Obywatelem Grudziądza został dr Ludwik Rydygier. Od 2009 roku Honorowym Obywatelem Grudziądza jest ks. infułat Tadeusz Nowicki. W 2022 roku wyróżniono Karolę Skowrońską. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: