Nadal dominują negatywne nastroje w biznesie, jednak przedsiębiorcy budowlani pozytywniej patrzą w przyszłość. GUS zapytał kujawsko-pomorskich właścicieli firm, czy planują wzrost cen

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
zadowolony architekt
Fot. 123rf

W styczniu 2025 r. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są niekorzystne. Jedynie zajmujący się informacją i komunikacją formułują korzystne oceny, choć w porównaniu z końcem ubiegłego roku są zdecydowanie mniej optymistyczni.

  • Podobnie jak w grudniu najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują w handlu detalicznym. Bardziej negatywnie niż w ostatnim miesiącu 2024 r. oceniają sytuację gospodarczą zajmujący się handlem hurtowym.
  • Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie zakwaterowania i gastronomii wyrażają niekorzystne opinie, ale na poziomie zbliżonym do tego z ubiegłego miesiąca.
  • Mimo utrzymanych negatywnych ocen, lepiej niż miesiąc wcześniej oceniają gospodarkę działający w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz transporcie i gospodarce magazynowej.
  • W przypadku budownictwa, mimo utrzymanych negatywnych ocen, zauważono największą poprawę nastrojów w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Zapewne miał na to wpływ fakt, że w 2024 o 20 procent wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz o prawie 24 procent wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Piszemy o tym TUTAJ.
  • Jedynie przedsiębiorcy zajmujący się informacją i komunikacją formułują korzystne oceny, choć w porównaniu z końcem ubiegłego roku są zdecydowanie mniej optymistyczni.


Ceny będą rosły wolniej

Połowa przedsiębiorców zapytanych, jak ich zdaniem kształtować się będą ceny usług, materiałów i surowców wykorzystywanych przez ich firmę, odpowiedziała, że w porównaniu z aktualną sytuacją zarówno w krótkim, jaki i długim okresie, będą rosły wolniej. Jedna trzecia uważa, że te ceny ustatkują się.


Koszty

GUS zapytał przedsiębiorców, jakie czynniki w największym stopniu wpłyną na koszty funkcjonowania ich firm w najbliższym kwartale. Zdecydowana większość (85-94 proc. w zależności od branży) wskazała na ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia (77-91 proc.). W dalszej kolejności przedsiębiorcy wskazywali na ceny komponentów i usług (50-71 proc.) oraz ceny czynszu i najmu lokali (45-71 proc.). Blisko połowa wymieniła też koszty finansowania, czyli kredyty i pożyczki (38-48 proc.).

 

Źródło danych GUS.