To już trzeci taki organ w województwie kujawsko-pomorskim. W Grudziądzu powstała Rada Kobiet. Ostatnie dni przyniosły wyklarowanie się składu pań, które będą doradzały prezydentowi Maciejowi Glamowskiemu.
Grudziądzka Rada Kobiet
30 pań zgłosiło swoją chęć do działania w ramach Grudziądzkiej Rady Kobiet. Finalnie po zorganizowanym 8 stycznia spotkaniu poznaliśmy 15-osobowy skład organu. W skład komitetu założycielskiego weszły: wiceprezydentka Róża Lewandowska, społeczniczka Beata Glamowska, prezeska stowarzyszenia Kobiety na swoim Monika Balcer-Grudzień, nauczycielka Magdalena Lewandowska oraz artystka Anna Bator.
Od początku wiadomo było, że w zespole doradczym znajdzie się od 9 do 15 kobiet, w tym 3 członkinie zaproponowane bezpośrednio przez prezydenta Macieja Glamowskiego. Członkinie wybrał komitet założycielski według kryteriów: posiadane doświadczenie, wskazany kierunek działania na rzecz kobiet, wskazane pomysły na rozwój kobiecej strony Grudziądza oraz zrealizowane inicjatywy na rzecz Grudziądza.
– Każda z pań będzie pełniła rolę ekspertki w swojej dziedzinie i będzie miała realny wpływ na funkcjonowanie tego ważnego podmiotu. Cieszę się, że tak wiele pań chce włączyć się w ten projekt. Wierzę, że to przedsięwzięcie przyniesie korzyści nie tylko kobietom, ale wszystkim mieszkańcom Grudziądza - mówiła wiceprezydent Róża Lewandowska.
Kto zasiądzie w Grudziądzkiej Radzie Kobiet?
- Róża Lewandowska - wiceprezydent Grudziądza
- Monika Balcer-Grudzień - prezes Stowarzyszenia Kobiety na Swoim, dekoratorka
- Anna Jastrzębska - prokurent w spółce OPEC Grudziądz
- Beata Glamowska - działaczka, aktywistka, społeczniczka, współpracująca z różnymi organizacjami, stowarzyszeniami i fundacjami
- Anna Bator - artystka, instruktor w Klubie Centrum Spółdzielni Mieszkaniowej
- Magdalena Lewandowska - społeczniczka
- Alicja Łęgowska - fizjoterapeutka
- Ewa Duda-Gottwald - autorka pomysłu na nazwanie ulicy przy Centrum Opieki nad Zwierzętami mianem Przytulnej
- Natalia Bator-Kunikowska - prezes Stowarzyszenia Twój Czas, skarbnik Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu
- Kamila Wasiak - społeczniczka działająca w Stowarzyszeniu Kobiety na Swoim, przedsiębiorca w branży kreatywnej
- Aleksandra Zembrzucka-Podendek - kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Maria Oluszczyk - wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grudziądzu
- Hanna Bagniewska - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Młoda Rodzina
- Faustyna Wyżga - technik dietetyk, działa w Nowej Lewicy
- Agnieszka Kowarowska - posiada doświadczenie pracy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz w spółdzielni mieszkaniowej
Co ma robić Grudziądzka Rada Kobiet?
Zadania Grudziądzkiej Rady Kobiet to przede wszystkim opiniowanie i analiza działań podejmowanych w zakresie respektowania równości i praw kobiet, a także ocena polityki rodzinnej i dostępności opieki zdrowotnej. Rada współpracuje z komórkami i jednostkami Urzędu Miejskiego w Grudziądzu w zakresie działań na rzecz praw kobiet, w tym ochrony przed przemocą, aktywizacji zawodowej i równouprawnienia we wszystkich sferach życia.
Celem rady jest integrowanie, wspieranie i reprezentowanie środowiska kobiet, a także zwiększanie udziału kobiet w decydowaniu o istotnych sprawach dla Miasta Grudziądza. - Celem nowej rady jest respektowanie praw kobiet i mężczyzn, działania na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet, aktywizacja zawodowa, udział w życiu publicznym, inicjowanie wsparcia akcji społecznych, debat, konferencji, kampanii społecznych podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet, ochrona przed przemocą ekonomiczną i psychologiczną, a także wsparcie dla najsłabszych - przekazała nam w listopadzie Róża Lewandowska.
To kolejny taki organ w naszym województwie, bowiem 8 marca 2023 powołano Toruńską Radę Kobiet. Pod koniec marca 2024 działa Kujawsko-Pomorska Rada Kobiet, w których zasiadają przedstawicielki biznesu, kultury, organizacji pozarządowych, nauki oraz mediów. Grudziądzka Rada Kobiet planuje współpracę z tymi organami.