Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu szykuje się do wielkich modernizacji. Wyremontowane mają zostać budynki rektoratu oraz biblioteki. Całość pochłonie 55 milionów złotych.
Modernizacja za 55 milionów
W tym roku największa uczelnia w regionie, a więc Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodzi swój jubileusz 80-lecia. Jednym z prezentów, który sprawi sobie toruńska uczelnia jest remont budynków rektoratu i biblioteki.
Oba zostały oddane do użytku na początku lat 70. XX wieku i do tej pory przeszły kilka mniejszych remontów. Tym razem jednak mówimy o ogromnej skali. Całe przedsięwzięcie obejmujące termomodernizację budynków ma potrwać półtora roku i pochłonie ponad 55 milionów złotych.
- Celem tego projektu jest przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej, czyli ograniczenie zużycia energii, redukcja emisji dwutlenku węgla oraz renowacja obiektów, które są objęte ochroną konserwatorską - powiedziała kanclerz UMK Karolina Sokalska.
Na termomodernizację obu budynków UMK pozyskało 30 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Reszta środków zostanie pokryta z kasy uczelni i tu większość mają stanowić fundusze pochodzące z obligacji Skarbu Państwa, które przekazał premier Donald Tusk. - Dochodzimy do momentu, w którym kompleksowa modernizacja budynku rektoratu oraz budynku biblioteki stają się koniecznością. Na ten cel Uniwersytet Mikołaja Kopernika otrzymał dofinansowanie około 30 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu FENiKS - mówi prorektor UMK ds. kadrowych i polityki finansowej dr hab. Radosław Sojak. Ogromne przedsięwzięcie
Początek prac w bibliotece uniwersyteckiej zaplanowany jest na drugi kwartał 2025 roku. Z kolei modernizacja rektoratu rozpocznie się na przełomie 2025 i 2026 roku. - Jest to operacja logistyczna, która nie będzie miała precedensu w historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczną się kompleksowe remonty dwóch budynków, które bez przesady służą całej wspólnocie akademickiej UMK - opowiada dr hab. Radosław Sojak.
Remonty będą ogromnym wyzwaniem dla UMK, ponieważ w rektoracie działa administracja uniwersytetu i Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych. Ważnym obiektem jest także biblioteka. Celem władz uczelni jest ciągłość w udostępnianiu zbiorów bibliotecznych. - Przede wszystkim największe wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Zależy nam, aby w oparciu o szeroko zakrojone konsultacje zaplanować w taki sposób działalność uczelni, aby nie zakłócać codziennej pracy, aby zapewnić przede wszystkim szeroko rozumiane bezpieczeństwo naszych pracowników. Jeśli chodzi o Bibliotekę Uniwersytecką, nasze działania będą zmierzały do tego, aby zapewnić mieszkańcom Torunia oraz całej społeczności akademickiej stały dostęp do Biblioteki Uniwersyteckiej - powiedziała Karolina Sokalska.
- Bydgoszcz otrzyma środki z KPO na nowe tramwaje
- Wynajem biura w regionie. Jaki to koszt? Sprawdzamy!
- Marszałkowski Bal Dobroczynny. Co będzie można wylicytować?