Prace na Rybim Rynku w Bydgoszczy dobiegły końca. Ich całkowity koszt to ponad 30 mln złotych. Rewitalizacji doczekały się także przylegające do skweru uliczki m.in. Grodzka czy Pod Blankami. Nie zapomniano też o nasadzeniach zieleni i drzew, pojawią się m.in. lipy oraz platany.
Już wcześniej wokół Rybiego Rynku zaszło wiele zmian. Przy ul. Grodzkiej i Podwale wybudowano kompleks hotelowo-biurowy, a zabytkowe spichrze przeszły gruntowne prace konserwatorskie. Tym razem za prace przy uliczkach wokół Rybiego Rynku odpowiedzialna była firma Betpol. Roboty prowadzono w pierwszej kolejności przy ulicach:
- ul. Przyrzecze od ul. Farnej do ul. Ku Młynom
- ul. Grodzka od ul. Przy Zamczysku w kierunku ul. Bernardyńskiej
- ul. Zaułek od ul. Batorego do Jana Kazimierza
- ul. Pod Blankami od ul. Długiej do Trybunalskiej
Rozwiązania zgłoszone przez mieszkańców
Z kolei wiosną br. wykonawca rozpoczął prace rewitalizacyjne bezpośrednio na Rybim Rynku, które właśnie się zakończyły.
- Rewitalizacja Rybiego Rynku to kolejny element naszego ambitnego pomysłu na elegancki, tętniący życiem Salon Miasta – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy – Wokół niego już wcześniej oddaliśmy do użytku Teatr Kameralny, który stał się jedną z najchętniej odwiedzanych placówek kulturalnych. Odrestaurowaliśmy fasadę spichrzy, symbolu Bydgoszczy i ograniczyliśmy przejazd samochodów przez zrewitalizowane ulice i mosty. Te projekty pomogły stać się nam najchętniej odwiedzanym miastem przez turystów w regionie. Utrzymanie tego wyniku wymaga pracy. Działamy dalej. Budujemy IV krąg Opery, zrewitalizujemy kolejne odcinki bulwarów i Wyspę Św. Barbary. Przed nami również szereg prac na Wyspie Młyńskiej. - dodaje.
W rogach placu od strony spichrzy posadzono też drzewa, które dodatkowo zyskają oświetlenie. - W tym przypadku wybrano lipy i platany, które już zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda - tłumaczy magistrat w Bydgoszczy.
W okolicy zaplanowano postawienie m.in. ławek i krzeseł zaprojektowanych przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Finalizacji dobiegła także rewitalizacja na placu Kościeleckich.
Jak informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy: - Zastosowaliśmy wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów. Wszystkie prace prowadzone były z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Murki oporowe, które podniosły poziom placu zostały rozebrane, a spady obsadzone trawą i roślinami. Nawierzchnie alejek wyłożone zostały materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczona została nowa centralna ścieżka podkreślająca osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem. Na skwerze uwzględniliśmy dodatkowe ławki.
Plac oprócz licznych nasadzeń roślin, zyskał także nowe oświetlenie oraz podświetlenie koron kasztanowców. Całkowity koszt przebudowy uliczek i Rybiego Rynku wynosi ok. 30,3 mln zł.