Wyręczenie człowieka przez robota, brak papierowych faktur i monitorowanie instalacji fotowoltaicznych. Bydgoszcz została doceniona za zarządzanie energią oparte na robotyzacji

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Bydgoszcz
Fot. Pixabay

Bydgoszcz otrzymało kolejną nagrodę dla Miasta za digitalizację rozliczeń za energię elektryczną zintegrowaną z systemem monitorującym instalacje fotowoltaiczne na budynkach publicznych. Tym razem jest to tytuł Kreatora Energii 2024 nadany podczas Kongresu Rozwoju Energetyki Odnawialnej KREO24. System ten nagradzany był już wcześniej.


Przyznanie statuetki "Kreator Energii" jest wyróżnieniem za propagowanie pozytywnych postaw prowadzących do poprawy stanu środowiska i efektywności energetycznej, do efektywnego zarządzania środowiskiem, a także zapewniających skuteczne mechanizmy, które chronią środowisko przed degradacją.

Nagroda

Bydgoszcz w 2021 roku zautomatyzowała zarządzanie dokumentami za energię elektryczną. - Robot samodzielnie pobiera dokumenty z elektronicznych biur obsługi klienta, sprzedawcy oraz dystrybutora energii, wysyła je do odpowiednich jednostek, analizuje dane, wykrywa błędu i informację wysyła do zespołu nadzorującego – mówi Tomasz Bońdos, Koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Dzięki temu koszty energii elektrycznej zostały zredukowane o 40 proc., a energii cieplnej o 15 proc.


Dział IT

Dział IT urzędu miasta tworzy trzydziestoosobowy zespół. To właśnie tam pojawił się pomysł zastosowania robota zajmującego się dokumentami za energię elektryczną. Loguje się on na e-BOK sprzedawcy i dystrybutora energii elektrycznej minimum raz dziennie, od poniedziałku do piątku, a następnie pobiera wszystkie nowe dokumenty, które pojawiły się w systemach od ostatniego logowania. Rocznie może to być do 20 tys. sztuk. Projekt, który zaczęto realizować w październiku 2020 r., kosztował 133 tys. zł i został sfinansowany z budżetu miasta. System został ostatnio rozbudowany o kolejne funkcjonalności: analizę budynków pozwalająca na obliczenie kosztów energii dla poszczególnych budynków oraz obliczanie emisji CO.

Pierwsza robotyzacja miała miejsce w 2019 r. i związana była z działaniami windykacyjnymi, gdzie proces jest na tyle żmudny i skomplikowany, że nie było możliwości, aby ręcznie, na bieżąco pobierać dokumenty i budować bazę danych. Najnowszy robot stworzony w miejskim dziale IT czuwa nad dokumentacją związaną z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Roboty wykorzystywane są w Wydziale Windykacji, Wydziale Gospodarki Odpadami i Zespole ds. Zarządzania Energią UMB.


Nagrody

  • 1 miejsce za najlepsze usługi smart w polskich miastach podczas targów Smart City Expo Poland 2022
  • Tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023 za projekt: "Robotyzacja procesu pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów za energię elektryczną od sprzedawcy oraz dystrybutora dla jednostek Miasta Bydgoszczy wraz z pozyskaniem danych z tych dokumentów"
  • Pierwsza nagroda za digitalizację rozliczeń za media na II Kongresie Energetyki Rozproszonej w Krakowie