Już wkrótce swoją działalność rozpocznie Grudziądzka Rada Kobiet. Do 15 grudnia trwa nabór pań, które chciałby zasiąść w ławach rady. Magistrat zdradził także szczegóły dotyczące działalności nowego organu.
Kobiety doradzą prezydentowi Glamowskiemu
W środę (27 listopada) w siedzibie grudziądzkiego magistratu doszło do konferencji prasowej dotyczącej utworzenia Grudziądzkiej Rady Kobiet. Na ten moment powołano komitet założycielski, w którym są: wiceprezydentka Róża Lewandowska, społeczniczka Beata Glamowska, prezeska stowarzyszenia Kobiety na swoim Monika Balcer-Grudzień, nauczycielka Magdalena Lewandowska oraz artystka Anna Bator.
Do 15 grudnia zainteresowane działalnością na rzecz rady panie mogą nadsyłać drogą mailową lub w sposób osobisty swoje zgłoszenia do Grudziądzkiej Rady Kobiet. W skład Rady ma wejść od 9 do 15 członkiń powołanych przez prezydenta Grudziądza spośród zgłoszonych kandydatek, w tym 3 przedstawicielki wskazane osobiście przez prezydenta Grudziądza i co najmniej jedna przedstawicielka jednostki samorządu terytorialnego.
- Rada ma pełnić funkcję opiniodawczą dla władz miasta i sprawiać, by głos kobiet był jeszcze bardziej słyszalny, a ich udział w życiu społecznym i publicznym jeszcze bardziej aktywny. Do pracy na rzecz rady planowane jest włączenie jak największej liczby kobiet, bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód. Szczegółowe zasady współpracy opracowane zostaną po utworzeniu takiej rady. W tej chwili powstał komitet założycielski, którego zadaniem jest przeprowadzenie naboru do rady kobiet - mówi w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info wiceprezydentka Grudziądza Róża Lewandowska.
Kto może zasiąść w radzie?
Członkinią rady może zostać osoba pełnoletnia, która korzysta z pełni praw publicznych,
posiada pełną zdolność do czynności prawnych, ma miejsce zamieszkania na terenie Miasta
Grudziądza lub jej centrum działalności zawodowej lub społecznej stanowi Miasto
Grudziądz. Praca na rzecz rady ma charakter społeczny, a posiedzenia mają się odbywać nie rzadziej niż raz na kwartał.
Skład Grudziądzkiej Rady Kobiet ma zostać wyłoniony do 15 stycznia. A członkinie zostaną wybrane przez komitet założycielski według kryteriów: posiadane doświadczenie, wskazany kierunek działania na rzecz kobiet, wskazane pomysły na rozwój kobiecej strony Grudziądza oraz zrealizowane inicjatywy na rzecz Grudziądza.
Co będzie robiła Grudziądzka Rada Kobiet?
Będzie to przede wszystkim opiniowanie i analiza działań podejmowanych w zakresie respektowania równości i praw kobiet, a także ocena polityki rodzinnej i dostępności opieki zdrowotnej. Rada współpracuje z komórkami i jednostkami Urzędu Miejskiego w Grudziądzu w zakresie działań na rzecz praw kobiet, w tym ochrony przed przemocą, aktywizacji zawodowej i równouprawnienia we wszystkich sferach życia.
Celem rady jest integrowanie, wspieranie i reprezentowanie środowiska kobiet, a także zwiększanie udziału kobiet w decydowaniu o istotnych sprawach dla Miasta Grudziądza. - Celem nowej rady jest respektowanie praw kobiet i mężczyzn, działania na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet, aktywizacja zawodowa, udział w życiu publicznym, inicjowanie wsparcia akcji społecznych, debat, konferencji, kampanii społecznych podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet, ochrona przed przemocą ekonomiczną i psychologiczną, a także wsparcie dla najsłabszych - przekazała nam Róża Lewandowska.
To kolejny taki organ w naszym województwie, bowiem 8 marca 2023 powołano Toruńską Radę Kobiet. Pod koniec marca 2024 działa Kujawsko-Pomorska Rada Kobiet, w których zasiadają przedstawicielki biznesu, kultury, organizacji pozarządowych, nauki oraz mediów. Czy Grudziądzka Rada Kobiet będzie współpracowała z tymi organami? - Przedstawicielki komitetu już uczestniczyły w różnych spotkaniach rad kobiet w innych miastach naszego kraju. Z całą pewnością współpracować będą z każdym takim gremium, tak, aby móc wymieniać doświadczenia z zakresu bieżącej działalności - informuje Róża Lewandowska.