W 1994 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu został siedzibą instytucji kultury, którą teraz prowadzi samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. 26 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe, w których uczestniczył członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa. Odsłonięta tablica informująca o tym, że od 2023 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu na mocy rozporządzenia prezydenta RP został wpisany na prestiżową listę pomników historii.
Najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez Pałac Lubostroń są Majówka Jazzowa, konkurs pojazdów konnych i koncerty patriotyczne. W zabytkowych wnętrzach gościli m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Vadim Brodski, Rafał Blechacz, Maja Komorowska i Emilia Krakowska.
Pałac w Lubostroniu jest perłą klasycyzmu. Jego budowę, która zakończyła się w 1800 roku, zlecił hrabia Fryderyk Skórzewski. W swojej historii to miejsce było centrum krzewienia polskiej kultury, sztuki i wartości patriotycznych. W 1933 roku pałac w Lubostroniu Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej został uznany za zabytek. Względy historyczne, architektoniczne i artystyczne zdecydowały, że został uznany w 2023 roku za pomnik historii. Ochroną zostały objęte palladiański pałac, park w stylu angielskim, oficyna, stajnia, wozownia, oranżeria, domek myśliwski, domek ogrodnika i piwnice. Celem ochrony tego miejsca jest zachowanie jego autentyczności, walorów przestrzennych i krajobrazowych. W XIX i na początku XX wieku był ważnym i prężnym centrum krzewienia narodowej kultury, sztuki i wartości patriotycznych. Po wojnie był siedzibą Funduszu Wczasów Pracowniczych, co mimo, że nie było najlepszym rozwiązaniem, uchroniło go przed poważną dewastacją. Od 1977 roku został częścią miejscowego państwowego gospodarstwa rolnego. W latach 1978 – 1998 kompleks pałacowo – parkowy poddano gruntownej odbudowie i restauracji. W 1994 roku ówczesny wojewoda bydgoski utworzył w tym miejscu instytucję kultury, prowadzoną najpierw przez samorząd powiatu żnińskiego, a od 2013 r. przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Rok w Pałacu Lubostroń
- 74 wydarzenia kulturalne
- 790 artystów
- 15.000 widzów
- 5.000 zwiedzających
W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.