Turystyczni eksperci z całego kraju spotkali się w Toruniu. - Cokolwiek dzieje się w polityce, środowisku, ekonomii, to zawsze odbija się na turystyce - mówi wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Aneta Jędrzejewska
 

Puls Dnia
Biznes Region
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Od 26 do 28 listopada w Toruniu odbywa się XI Gremium Ekspertów Turystyki. Motywem przewodnim ogólnopolskiego wydarzenia jest turystyka w czasach niepewności i ryzyka. Specjaliści uczestniczą w panelach, sesjach naukowych oraz w warsztatach. 

 

Eksperci z całego kraju 

Gremium Ekspertów Turystyki to konferencja dla specjalistów z branży turystycznej, która jest organizowana od 2003 roku przez Forum Turystyki Regionów w różnych interwałach czasowych. Po raz pierwszy w historii wydarzenie zawitało do kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy przez trzy dni będą debatowali w przestrzeni Hotelu Filmar oraz uczestniczyli w warsztatach w przestrzeni miejskiej. 



- Jesteśmy współgospodarzem XI Gremium Ekspertów Turystyki wydarzenia, które cyklicznie odbywa się w różnych regionach i miastach Polski. Jest to wydarzenie, którego partnerami są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna. Nie ukrywam, że dla nas jako Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej to duży zaszczyt, że to wydarzenie ma miejsce u nas. Fakt, że spotykamy się w naszym województwie i są tu przedstawiciele praktycznie wszystkich województw i regionalnych organizacji turystycznych jest świetnym pretekstem do ponownego spotkania oraz wymiany doświadczeń. Świeżo jesteśmy po Ogólnopolskich Dniach Turystyki, które również miały miejsce w naszym województwie, także cieszę się, że drugie bardzo ważne wydarzenie odbywa się w naszym regionie. To znaczy, że to, co robimy w ramach Kujawsko-Pomorskiej Konstelacji Dobrych Miejsc jest dostrzegalne - powiedziała w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej Beata Sawińska. 

Program wydarzenia zawiera panele dotyczące współpracy i zmian systemowych w turystyce, stymulowania rozwoju turystyki, transformacji cyfrowej w turystyce, scenariuszy rozwoju turystyki. Eksperci w ramach warsztatów mogą również wybrać, czy wezmą udział w nocnej grze terenowej na toruńskiej starówce, czy też w zwiedzaniu miasta. Uczestnicy wybiorą się też do Muzeum Partaczy oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. Do tego w części warsztatowej zaplanowano chociażby zajęcia dotyczące „Nauki i praktyka a rozwój turystyki”, „Warsztat Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej (IT RP)”, „Prawo autorskie w marketingu. Jak przestrzegać prawa w kampaniach reklamowych?”, „Ewolucja ROT i LOT w kierunku DMO i ich współpraca z JST”. Podczas XI Gremium Ekspertów Turystyki dojdzie również do VI sesji naukowych z udziałem wybitnych specjalistów. Turystyka idzie do przodu Podczas uroczystego otwarcia eksperci zwrócili uwagę na fakt, że wyzwania i trudne okoliczności sprawiają, iż turystyka jeszcze bardziej się rozwija. A jak wygląda sytuacja w naszej regionalnej turystyce po pandemii oraz w obliczu wojny na Ukrainie? 



- Turystyka to branża narażona na otaczający świat. Cokolwiek dzieje się w polityce, środowisku, ekonomii, to zawsze odbija się na turystyce. Pamiętamy te lata po transformacji, kiedy była moda na turystykę zagraniczną tutaj regionalnie przeżywaliśmy kryzysy. Potem po pandemii, która była czymś złym, ta branża mocno ucierpiała. Był taki trend, który spowodował, że Polacy zaczęli patrzeć na turystykę regionalną w innych sposób. Zaczęli zwiedzać, lubić bliskość natury i nie tylko leżenie na egipskich plażach. Pandemia była trudnym okresem, ale spowodowała inne podejście do turystyki. Za chwilę wojna na Ukrainie, która stawia nasz kraj w trudnej sytuacji. Zagraniczni turyści obawiają się wizyt w Polsce. Więc ta branża cały czas jest narażona - powiedziała nam wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Aneta Jędrzejewska. 
 

Nasze województwo może być dobrym przykładem rozwoju turystyki regionalnej. Flagowym projektem są tu Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc. Samorząd województwa przygotowuje się też do intensywnej promocji przed Halowymi Mistrzostwami Świata w 2026 roku. Kampania obejmie: akcję outdoorową, spoty reklamowe w telewizji i współpracę z influencerami. 



- Rzecz, która jest pozytywnie odbierana i dostrzegana, to samo podejście do promocji turystycznej naszego regionu. Będziemy mieli 10-lecie wdrożenia Kujawsko-Pomorskiej Konstelacji Dobrych Miejsc. Udało się nam połączyć dotąd działające osobno ośrodki z całego województwa w jedną sieć. Mamy mocne dwie marki, a więc Toruń i Bydgoszcz, ale też Bory Tucholskie, Dolinę Dolnej Wisły, Pojezierze Brodnickie i Pałuki. Wcześniej były to organizmy, które działały osobno. Mamy tych punktów ponad 50. Marki, które zbudowaliśmy pokazują, że mamy ofertę zróżnicowaną ofertę. Przykładem jest tu Dolina Dolnej Wisły. Od Fordonu po Grudziądz mamy wiele ciekawych zakątków m.in. Chełmno i Świecie. Dolina Dolnej Wisły pokazuje, że jest to oferta tak skonfigurowana, żeby wyjeżdżać poza duże ośrodki, a jednocześnie odkrywać mało popularne miejsca. Mamy ogromny potencjał - powiedziała w rozmowie z kujawy-pomorze.info Beata Sawińska. 



Wśród poruszonych tematów będzie stymulacja ruchu turystycznego. Zdaniem wiceprezydenta Torunia Adama Szponki, najważniejsza jest sprawna struktura. 

- To jest generalnie kilka aspektów. Myślę, że mając 2 miliony turystów w małym 200 tysięcznym mieście, musimy zastanowić się nad strukturą tej turystyki, a więc gdzie postawić akcenty, czy nie postawić bardziej na turystykę biznesową, jaką mamy bazę noclegową. Stymulacja nie powinna iść w zwiększanie liczby turystów, a poprawę struktury. Postawić na tego turystę, który tutaj zje, będzie spał, odwiedzi nasze instytucje i zostawi tu określone środki - mówił nam Adam Szponka. 



Ciekawym zagadnieniem jest cyfryzacja turystyki. Jedno z rozwiązań to wirtualne spacery 360 stopni, na które decyduje się coraz więcej samorządów. 

- Realizujemy takie aplikacje dla regionów i gmin turystycznych. Polega na innowacyjnych rozwiązaniach, a nie na tym, co było stosowane lata temu. To zupełnie odnowiona technologia, którą tworzymy całe mapy. Turysta może sobie przejść odpowiednie miejsca i też przy współpracy z hotelami zobaczyć całą bazę noclegową i część prywatną. Na Pomorzu Zachodnim stworzyliśmy 50 takich map, natomiast w lubuskim i łódzkim działamy z samorządami województwa - opowiada nam Bartosz Cheliński z Grupy ZART. 

Partnerem regionalnym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, partnerem metropolitalnym Gmina Miasta Toruń, zaś naukowym Uniwersytet WSB Merito w Toruniu. 




 

CZYTAJ WIĘCEJ: