Trzy nowe tramwaje dla Grudziądza. Władze miasta podpisały umowę z firmą Modertrans

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Mariusz Nasieniewski / grudziadz.pl

W grudziądzkim taborze w 2026 roku będzie jeździć łącznie 7 tramwajów. Miasto podpisało w listopadzie umowę z Modertrans, która dostarczy 3 składy. To właśnie oferta poznańskiej firmy była jedyną w ogłoszonym przez Grudziądz przetargu. 

 

W mieście obecnie działają trzy linie - jedna normalna i dwie zastępcze. Główna linia tramwajowa kursuje na trasie z Tarpna na Rządz. Sieć torów to 9 km, a więc 18 km toru pojedynczego. Tabor MZK w Grudziądzu liczy 20 składów. Natomiast już za dwa lata mieszkańcy Grudziądza będą mogli skorzystać z możliwości oferowanych przez trzy nowe wagony Moderus Beta. Dodajmy, że podobne składy miasto kupiło pewien czas temu, a od ponad dwóch lat są one używane już regularnie. 

 

Miejsce dla 170 pasażerów

Umowę na zakup trzech nowych tramwajów podpisano 7 listopada. Opiewa ona na prawie 33 mln złotych brutto. Jakie wyposażenie znajdzie się na pokładzie każdego z nich? Składy wyposażono także - częściowo lub w pełni - w niską podłogę w trosce o osoby niepełnosprawne. Każdy z tramwajów - według informacji przetargowych - musiał mieć maksymalnie 30 metrów długości (licząc ze zderzakami) i być co najmniej dwuczłonowy, z co najmniej jednym członem niskopodłogowym. Wagony mają zabierać na pokład minimum 170 pasażerów, z czego co najmniej 30 na miejscach siedzących.

 

Grudziądz stawia na tramwaje

Coraz bliżej też innych inwestycji związanych z ruchem tramwajowym w mieście. Podzielono je w sumie na trzy etapy. Pierwszy z nich dotyczy budowy linii tramwajowej w rejonie dworca kolejowego, modernizacji torowiska w ciągu ul. Aleja 23 Stycznia, Focha, Dworcowej, a drugi – budowy nowego dwutorowego torowiska w ul. Rapackiego o długości ok. 1 km, zakończonego pętlą (z wariantową koncepcją krańca dla tramwajów dwukierunkowych). Tory miałyby zostać wytyczone po stronie obiektów handlowych. Przewidziano przebudowę skrzyżowań ul. Hallera i Focha, Dworcowej i Moniuszki oraz Dworcowej i Królewskiej, na której ma powstać rondo. Preferowana jest, w miarę możliwości, budowa linii dwutorowej w ciągu ulic al. 23 Stycznia, Focha i Dworcowej. Kompleksowo miałoby zostać przebudowane torowisko na ul. Królewskiej, a przy al. 23 Stycznia zaplanowano węzeł przesiadkowy. Wykonany ma zostać też dworzec multimodalny na ul. Dworcowej.

Trzeci etap dotyczy budowy torowiska w ciągu ul. Konstytucji 3 Maja, Towarowej i Drogi Mazowieckiej – za pętlą Rządz do os. Mniszek. Przewidziano też alternatywny przebieg w ciągu Magazynowej i Składowej. Długość torowiska wynosi ok. 2,5 km. Na pętli Rządz miałby zostać przebudowany układ torowy, by umożliwić zawracanie tramwajów jadących od strony Mniszka. Nowa pętla na Mniszku powinna z kolei umożliwić jednoczesną obsługę dwóch składów tramwajowych i dwóch linii. Ponadto wskazane jest również wybudowanie rozjazdu na skrzyżowaniu z ulicą Towarową, pozwalające wjechać na zajezdnię przy ul. Składowej, na której MZK ma bazę autobusową. 

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: