Od branży kosmicznej po smart city. Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu zaczęło się w Toruniu

Puls Dnia
Biznes Region
t
Fot. Ryszard Warta

Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu – nazwa jest długa, ale też forum ma specyficzny charakter, „spinający” różne dziedziny naszego życia społecznego. To współgranie różnych dziedzin jest też w pewnym sensie jego sednem. Kolejna edycja Forum ruszyła dziś o 15.30. Przed dziesiątkami uczestników wiele interesujących wydarzeń. Konferencja odbywa się w dniach 5-7 listopada w toruńskim hotelu Filmar, a dedykowana jest szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom.

- Małe i średniego przedsiębiorstwa są bardzo prężne. W całej tej masie małych i malutkich firm i firemek są nasze bezcenne skarby, które przy niewielkim nawet wsparciu mogą się rozwijać, budować swą innowacyjność - mówił podczas inauguracji Forum marszałek Piotr Całbecki - Jeśli zaś chodzi o współpracę nauki i biznesu, rola urzędników powinna polegać przede wszystkim na tym, żeby nie przeszkadzać, a w miarę możliwości tę współpracę wspierać. Staramy się, żeby to wsparcie było jak najbardziej efektywne.

-Celem naszego forum jest przybliżanie do siebie nauki i biznesu -  podkreślał z kolei prezes Michał Korolko z Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Chcemy pokazywać dobre przykłady tej współpracy.

Michał Korolko zwracał też uwagę, na nowy temat: idea inteligentnego miasta: - Takie miasta jak Toruń to bardzo dobre miejsce do tej dyskusji - mówi szef TARR,  

Forum rozpoczął koncert zespołu Violladies, później odbyła się uroczysta inauguracja, z tradycyjnym – jak co roku – wręczaniem nagród specjalnych - Monokryształów Jana Czochralskiego.

Kto otrzymał Monokryształy?

W tym roku laury otrzymali dr Paweł Tomaszewski, popularyzator postaci Jana Czochralskiego oraz firma Hanplast Energy z Bydgoszczy, innowacyjny producent ogniw i dachówek fotowoltaicznych. 

- Dla mnie to  szczególnie ważna nagroda, bo jest zwieńczeniem 40 lat pracy związanej  z postacią Jana Czochralskiego – podkreślał dr Paweł Tomaszewski, autor  wielu publikacji przybliżających postać Czochralskiego., prawdziwy „czochralista”, jak przedstawił go prof. Buszewski 

No a potem zaczęła się już część robocza, w tym m.in. wykład „Kapitał zagraniczny w rozwoju i modernizacji gospodarki polskiej” prof. Mariana Goryni z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prezesa Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Prof. Daniela Szymańska z UMK z wygłosiła wykład o smart cities - w kontekście zrównoważonego rozwoju miast i urbanizacji. Pierwszego dnia zaplanowano też ciekawy panel dyskusyjny na temat tego, w którą stronę powinna zmierzać polska nauka.

Panel o branży kosmicznej

Do kogo skierowane jest Forum? Do naukowców, biznesmenów, samorządowców - do wszystkich osób zainteresowanych innowacjami w różnych dziedzinach życia - nowymi technologiami, trendami w nauce i biznesie. Pomysłodawcą i organizatorem konferencji jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne, im prof. Jana Czochralskiego we współpracy z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W ramach kujawsko-pomorskiego forum przewidziano panele dyskusyjne, spotkania dedykowane kluczowym dla rozwoju regionu i kraju specjalizacjom, a także spotkania i wydarzenia promujące współpracę między nauką a biznesem, z uwzględnieniem wsparcia administracji samorządowej.

Warto dodać, że jedna z ciekawszych sekcji poświęcona będzie poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy branża kosmiczna może stać się Inteligentną Specjalizacją województwa kujawsko-pomorskiego. Po wykładzie Pawła Żywieckiego – prezesa Fundacji Przedsiębiorczy Toruń/Spacelab Toruń zaplanowano panel dyskusyjny, m.in z udziałem Adama Stańczyka, dyrektora Departamentu Planowania, Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli firm z branży kosmicznej, oraz Karoliny Rezmer, dyrektor Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego, działającego w ramach Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju. 

- Jesteśmy w  mieście, w którym  funkcjonuje jeden z lepszych w kraju uniwersytetów, dlatego chcemy podczas tegorocznego forum podyskutować także o polskiej nauce, o jej finansowaniu. Będą także tematy, które jak najbardziej interesują społeczeństwo: zdrowie, zdrowa żywność, energia, środowisko - zaznaczał podczas inauguracji - prof. Bogusław Buszewski, pomysłodawca i główny organizator Forum.