ECFC. Po komunikatach Ministerstwa Kultury i prezydenta Torunia, czwartkową nocą oficjalny głos w sprawie wyrazili toruńscy radni.

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
t
Fot. UMT

 W bardzo nietypowej jak na toruńską Radę Miasta porze, bo w okolicach północy, z czwartku na piątek radni uchwalili apel w sprawie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Emocji i zamieszania było wiele. Zgodnie z porządkiem obrad, o godz. 14 sytuację wokół ECFC przedstawić miał jego dyrektor Kazimierz Suwała, potem pojawiły się informacje, że ten punkt z porządku „spada” a jeszcze później dyrektor Suwała jednak się na Sali obrad pojawił, ale tylko po to, by oświadczyć, że wobec zapowiedzianych na 4 listopada rozmów  w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tej chwili praktycznie nie ma nic do powiedzenia.

Wprawdzie radni żadnych szczegółów się nie dowiedzieli, emocji na sali nie brakowało. Szczególnie aktywny był radny Piotr Lenkiewicz, szef komisji kultury RMT, który odnosząc się do działań ECFC, odwołał się do filmowej metafory i przekonywał, że gdy aktor nie sprawdza się na planie, to go się z planu ściąga.

Kolejną odsłoną sprawy ECFC podczas tej wyjątkowo długiej, bo zakończonej kilka minut po godz. 1 w nocy sesji było głosowanie nad apelem. Przygotował go konwent seniorów a jego treść przedstawił radny Bartłomiej Jóźwiak. Radni przyjęli ten dokument jednogłośnie.

Co przegłosowali radni? Dokładniej mówiąc, apel RMT zawiera w sobie trzy apele: do minister kultury Hanny Wróblewskiej o „pilne zajęcie przez resort jednoznacznego stanowiska” co do przyszłości toruńskiego Centrum (o niekonsekwencjach w działaniach resortu w tej sprawie pisaliśmy tutaj) oraz podwójny apel do prezydenta miasta: o zobowiązanie dyrektora ECFC „o pilne przedstawienie pełnego raportu na temat aktualnego stanu zaawansowania inwestycji, harmonogramu, kosztorysu. Radni chcą także wiedzieć, jakie są plany funkcjonowania i finansowania  studia filmowego – realizowanego w ramach I etapu inwestycji. Rada apeluje także do prezydenta o „podjęcie pilnych ustaleń i dokonanie ich we współpracy z dyrektorem ECFC oraz Fundacją Tumult, a mających na celu pełną informację dotyczącą planów związanych z realizacją kolejnych edycji festiwalu Camerimage w naszym mieście.” 

Warto także zwrócić uwagę, że choć treść apelu toruńskich radnych nie odnosi się wprost od sformułowanej w pierwszym komunikacie MKiDN zapowiedzi sprawdzenia „instytucjonalno-społecznej potrzeby” realizacji 2. etapu inwestycji, co sugerowałoby, że resort minister Wróblewskiej ma wątpliwości co do samego sensu budowy ECFC w pełnym wymiarze, to jednak pośrednio radni zajęli stanowisko także i w tej sprawie. Tak przynajmniej interpretować można skierowane do ministerstwa wezwanie do pozostawienia zgodnie z zapisami umowy środków w budżecie państwa na „kontynuację tej inwestycji w mieście Toruniu” oraz podkreślenie, że festiwal EnergaCameimage stanowi dla miasta „istotną rolę kulturotwórczą.
 

Do sprawy będziemy wracać.


Poniżej treść  apelu toruńskich radnych w całości:
„W związku z oficjalnym komunikatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 października 2024 roku wzywającym dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage do wstrzymania się od działań dotyczących realizacji II etapu inwestycji, Rada Miasta Torunia apeluje do pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pilne zajęcie przez resort jednoznacznego stanowiska w zakresie przyszłości wskazanej państwowej instytucji kultury. Wzywamy jednocześnie do pozostawienia, zgodnie z zapisami umowy, środków z budżetu państwa na rzecz kontynuacji tej inwestycji w mieście Toruniu.
W obecnej chwili komunikat Ministerstwa budzi zaniepokojenie Rady Miasta Torunia, nie tylko w kwestii finansowania drugiego etapu inwestycji, ale także funkcjonowania samej instytucji kultury w najbliższej przyszłości. Gmina Miasto Toruń, jako podmiot współprowadzący i jednocześnie współfinansujący instytucję kultury jaką jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage wskazuje, że pilne przedstawienie takiego stanowiska jest istotne również w kontekście aktualnie toczących się prac nad budżetem miasta na 2025 rok, ale również wieloletnią prognozą finansową.
Wskazywane przez Ministerstwo głównie finansowe niedoszacowanie kosztów budowy i terminowe przesunięcia realizacji w stosunku do pierwotnego harmonogramu prac, rodzi konieczność analizy na temat dostosowania planów inwestycyjnych do realiów budżetowych, zarówno w kontekście możliwości budżetu państwa, jak i Gminy Miasto Toruń. Wysoka dynamika zmian towarzysząca powstawaniu nowej inwestycji, jak również zmiana sytuacji gospodarczej w kraju, rodzi wątpliwości Rady Miasta Torunia co do możliwości efektywnego zrealizowania projektu w pierwotnym kształcie.
Tym samym Rada Miasta Torunia apeluje do Prezydenta Miasta Torunia o zobowiązanie dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage do pilnego przedstawienia pełnego raportu na temat aktualnego stanu zaawansowania inwestycji, aktualnego harmonogramu i kosztorysu prac. Zakres tego zobowiązania obejmuje również przedstawienie planów dotyczących funkcjonowania oraz finansowania po zakończeniu inwestycji działalności studia filmowego, stanowiącego I etap budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Jednocześnie Rada Miasta Torunia apeluje do Prezydenta Miasta Torunia o podjęcie pilnych ustaleń i dokonanie ich we współpracy z dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage oraz Fundacją „Tumult”, a mających na celu  pełną informację dotyczącą planów związanych z realizacją kolejnych edycji festiwalu Camerimage w naszym mieście.
W tym miejscu Rada Miasta Torunia pragnie podkreślić, że Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage jest jednym z największych i najbardziej znanych branżowych wydarzeń filmowych na świecie. Festiwal pełni istotną rolę kulturotwórczą, a każda jego edycja oraz wydarzenia towarzyszące, w tym  targowe, przyciągają do Torunia nie tylko filmowców i wielkie gwiazdy kina, ale również turystów i przedsiębiorców zainteresowanych kinem oraz nowoczesną technologią multimedialną.
Rada Miasta Torunia, apelując jak na wstępie do resortu kultury oraz Prezydenta Miasta Torunia, wyraża przekonanie, że tylko wyczerpująca temat merytoryczna, rzetelna i transparentna informacja dotycząca budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage oraz pozyskanie pełnej wiedzy na temat dalszych planów jego funkcjonowania, zapewni równoprawną współpracę między stronami umowy zawartej 29 września 2019 roku o wspólnym utworzeniu i współprowadzeniu państwowej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe Camerimage.