W toruńskim Dworze Artusa przedstawiciele oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej odebrali m.in. krzyże zasług, medale za długoletnią służbę, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody prezydenta Torunia.
Nagrody dla nauczycieli
Udział w dzisiejszych (14.10) uroczystościach w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu wzięli m.in. wojewoda Michał Sztybel, prezydent Torunia Paweł Gulewski, Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty Beata Sikorska oraz przedstawiciele samorządów z regionu.
Szczególnym punktem wydarzenia było wyróżnienie nauczycieli.
Z rąk wojewody Michała Sztybla oraz wicewojewody Piotra Hemmerlinga brązowy Krzyż Zasługi odebrała jedna osoba, 46 nauczycieli otrzymało złote medale za długoletnią służbę, 22 srebrne oraz 8 brązowych. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy wręczono 61 medali Komisji Edukacji Narodowej, 9 nagród Ministra Edukacji oraz 35 nagród Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Oprócz tego przyznano nagrody prezydenta Torunia dla 133 osób.
Co jest do poprawy w edukacji?
Wojewoda Michał Sztybel wskazał, że obszarami, które koniecznie trzeba poprawić w edukacji są zarobki oraz prestiż zawodu nauczyciela.
- Najważniejsza zawsze kwestia, bo od niej zaczyna się wszystko, to kwestia finansów. Udało się ten status nauczyciela troszeczkę poprawić w tym zakresie. Mam nadzieję, że wynagrodzenie nauczycieli zostanie doprowadzone do poziomi inflacji, żeby nie trzeba było tego gonić jednorazowym skokiem. Nie tylko kwestia pieniędzy jest ważna, ale także przywracanie autorytetu samemu zawodowi, że nauczyciele będą takimi mentorami - mówił przed uroczystości wojewoda.
Gminy cały czas inwestują w oświatę, czego przykładem jest Toruń, gdzie w tym roku otwarto nową szkołę na lewobrzeżu, a w przyszłym roku jest planowane otwarcie szkoły na Jarze.
- Jeśli chodzi o finanse to zaplanowany budżet dotyczący oświaty jest coraz większy. To jest prawie 800 milionów złotych, to o 122 miliony więcej niż w roku poprzednim. To też większe nakłady ze strony gminy, bo subwencja nie pokrywa wszystkich wydatków - etatów, zakresu właściwego do prowadzenia placówek. Inwestujemy w nowe szkoły. Cały czas jako Gmina Miasta Toruń myślimy o tym, żeby ta baza oświatowa i warunki były na wysokim poziomie. Z drugiej strony dochodzi efekt podstawy programowej i to, w jakim kierunku i na jakich zasadach powinna się odbywać nauka w szkołach polskich, ale to nie nasza kompetencja. Jeśli chodzi o oświatę, to cały czas musimy pracować wspólnie, a żeby warunki były jak najlepsze, żebyśmy starali się dorównać do oczekiwań rynku, a więc uczniów, którzy są najważniejsi - powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Nadchodzące wyzwania
Jakie są obecnie największe wyzwania dla nauczycieli? - Wydaje mi się, że wiele i różnych. Po pierwsze zmienia się sytuacja szkoły, jeśli chodzi o zmiany programowe takie merytoryczne. Poza tym mamy ciągle innych klientów i odbiorców, zmienia się nam młodzież. Coraz więcej osób ma specyficzne potrzeby i trudności. Kształcimy młodych ludzi do zawodów, które jeszcze nie istnieją - mówiła Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty Beata Sikorska.
„Uwielbiam ten zawód i pracę z dziećmi"
Jednym z nauczycieli nagrodzonych srebrnym medal za długoletnią pracę jest Łukasz Kiedewicz - wuefista ze Szkoły Podstawowej numer 35 na toruńskich Bielawach. Pan Łukasz pracuje w zawodzie od 25 lat, a wszystko rozpoczęło się dzięki pasji.
- Jestem nauczycielem z pasji, bo już jako młody człowiek zacząłem pracę w klubie sportowym. Później się ta praca przeniosła na szkołę podstawową. Uwielbiam ten zawód i pracę z dziećmi. Długoletnie doświadczenie pozwala mi radzić sobie z nadchodzącymi problemami. Co bym zmienił w szkole? Bym zrezygnował z ocen. Szkoła rozwija się każdego roku. Stoją przed nami nowe wyzwania. Dobry nauczyciel musi być empatyczny i wyrozumiały. Trzeba nawiązać kontakt z młodzieżą. Wtedy ta współpraca układa się bardzo dobrze - mówił Łukasz Kiedewicz.
W kujawsko-pomorskim działa obecnie 2 819 szkół, do których uczęszcza 347 253 uczniów. W placówkach w naszym regionie łącznie pracuje 47 006 nauczycieli.