Jakie tajemnice skrywa fort XV w Toruniu? O tym mogli dowiedzieć się uczestnicy ekstremalnego zwiedzania obiektu. Oto fotorelacja!

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Autor
#
Fot. Agencja Toruń

Toruń dzięki pruskim fortom, wybudowanym pod koniec XIX wieku uzyskał rangę miasta-twierdzy. Na terenie wokół aglomeracji powstało łącznie, z uwagi na przebiegającą w tym miejscu granicę prusko-rosyjską, aż 7 fortów głównych, 6 fortów pośrednich, 6 baterii artyleryjskich, 32 duże schrony piechoty, 52 schrony międzypola - artyleryjskie i amunicyjne. Forty zostały rozmieszczone dookoła całego miasta. Pierwsze powstały forty II i XI (według dzisiejszej numeracji), następnie IV, V, VII i XV, XIII, IX. I to właśnie fort XV im. Dąbrowskiego odwiedzili w ostatnią niedzielę (13.10) uczestnicy ekstremalnego zwiedzania kompleksu.

 

Fort XV jest położony u zbiegu ulicy Lipnowskiej i Rypińskiej. Dawniej pełnił rolę największego głównego fortu artylerii w Toruniu. Do dzisiaj zachowały się mechanizmy, kraty, pancerne stanowisko obserwacyjne artylerii PBSt-87, a także murowane elementy fortu. Co mogli zobaczyć uczestnicy w trakcie drugiego ekstremalnego zwiedzania fortu XV? Przede wszystkim większość fortecznych kazamatów, fosę forteczna, stajnie i zalany kojec przeciwskarpowy, który specjalnie z okazji zwiedzania osuszono. Zobaczcie na zdjęciach, jak przebiegało ekstremalne zwiedzanie budowli!

 

CZYTAJ WIĘCEJ: